Енергоефективність Практика енергомодернізації Проектні менеджери Успішні кейси

“Відновлюється довіра до державних інституцій і грантових програм у сфері енергоефективності”, – Алла Галайчук

Алла Галайчук — одна з успішних проєктних менеджерок, яка має в активі 11 енергоефективних проєктів на стадії реалізації, а в одному вже досягла успіху – щоправда, реалізувавши його іще в своєму ОСББ, у статусі голови правління. У цьому інтервʼю Алла розповідає про те, чому залучення проєктного менеджера суттєво пришвидшує процес енергомодернізації будинку, а також є переконливим аргументом для співвласників – адже ті знають, що енергомодернізація – в надійних та досвідчених руках фахівців. Пропонуємо вашій увазі першу частину матеріалу. 

Як ви вийшли на такі масштаби діяльності у сфері енергоефективності?  Чи зумовлено це специфікою регіону?

Це відбувалося поступово. Спочатку була енергомодернізація в моєму будинку. Після того, як був вдало реалізований проєкт на вул. Петлюри, 38, кількість запитів на програму «Енергодім» зросла. Мені було приємно долучатися, щоб поповнити свій досвід, тож я вирішила стати особою-підприємцем. Налічувала на той час 13 обʼєднань, деякі з них нині не працюють, але зараз на тому чи іншому етапі вдало рухаються 11.

Розкажіть про ваш бекґраунд. Як відбулася організація проєкту будинку на Петлюри, 38? Як вдалося досягти економії в 42%?

У 2019 Владислав Тимошенко представив програму в стінах Коломийської міської ради, і тоді ми, як налякані пташенята, боялися навіть подумати, що реалізація проєкту такого масштабу може відбутися в наших будинках. Але в 2020 році завдяки підтримці членів правління ми познайомилися з програмою більш детально. У місті почалося жваве обговорення після того, як громадська платформа «Творимо спільно», у керівному складі якої я є, вирішила ініціювати збори і детальніше розповісти про програму. Як пілотний проєкт м. Коломиї обрали мій будинок, отримали підтримку моїх співвласників. Було складно, адже був ковід і важко було проводити збори. Робили їх онлайн, розносили листки-опитування. Участь у зборах взяли лише три члени правління. Після цього ми змогли подати заявку до Фонду енергоефективності. Закінчували проєкт уже під звуки сирен, але вірили, що нам усе вдасться. Нині маємо повністю реалізований проєкт, і для всіх у Коломиї цей будинок показовий завдяки його новим кольорам.

Коломия — ошатне містечко на Франківщині, і в ньому, як може здатися сторонній людині, наче й немає висотних районів. Як у вас із енергомодернізацією? Чи є будинки, які її потребують? Як ви оцінюєте потенціал роботи проєктного менеджера саме у вас? 

У місті близько 500 багатоповерхівок. На жаль, лише близько 3% будинків брали участь у програмі Фонду. Я думаю, що майбутнє за енергомодернізацією, адже це й про енергонезалежність нашої країни. Сподіваюся, співмешканці незабаром зрозуміють, що варто економити, долучатися до програм Фонду й узагалі працювати над енергоефективністю в Україні.

Чи є у вас інформація про кількість ОСББ у Коломиї? Оскільки Фонд працює лише з ОСББ, варто агітувати до енергомодернізації будинки, де вже є Обʼєднання… 

Запити однозначно є. Уже працюють 11 Обʼєднань, але є близько десяти ОСББ, які на етапі інформаційних зборів. У більшості випадків я знаю про ці збори або беру участь у них.

Ми поговорили про Коломию, специфіку регіону. Яка специфіка роботи з Фондом енергоефективності? Із якими програмами ви працювали? Наскільки вам легко орієнтуватися, рекомендуючи співвласникам обрати якийсь із пакетів? Чи є щось, що абсолютно підходить вашим клієнтам?

У Фонду три програми, за двома ми працюємо, а в програмі «ВідновиДІМ» у нас, дякувати Богу, немає потреби. З 2020 працюємо з програмою «Енергодім», більшість будинків зараз працюють за комплексним пакетом. Два будинки працюють за спрощеним пакетом «А» (заміна вікон і дверей загального користування), а також інші два працюють за пакетом «Б» (Спрощеним) — це теплоізоляція, утеплення даху і горищ. Є одне обʼєднання, яке зараз обговорює програму «ГрінДІМ». Звичайно, що вона буде більш актуальною для тих будинків, які мають водонасосні станції. А щодо інших програм: побачити будинок і почути сарафанне радіо є тим, що дозволяє далі рухатися з енергомодернізацією. Досвід, візуальна картинка, хороші відгуки.

Чудовий рецепт для проєктних менеджерів. Є ті, хто серйозно поставиться до тих факторів, які у вашому випадку імпонують співвласникові. Ми розуміємо, що ОСББ — не абстрактне поняття, яке однозначно за енергоефективність. Воно складається зі співвласників, у всіх різні ставлення. Чи доводилося вам долати їхні сумніви або спротив?

Однозначно, що в кожному Обʼєднанні є співвласники, які проти. Іноді вони не розуміють користі енергоефективних заходів. Спілкуюся з кожним детально, але більший акцент ставлю на голів правління. Від цього залежить результат: якщо керівний склад правління налаштований взяти участь у проєкті — це 50% успіху. До кожного співвласника потрібний індивідуальний підхід. Є показовий проєкт у цьому плані — ОСББ «Вишиванка2017», де збори на момент проведення програми відбулися близько десяти разів. Кожного разу доводилося пояснювати різним співвласникам на конкретних прикладах. Я раджу їм спілкуватися зі співвласниками тих будинків, де вже реалізовані енергоефективні заходи, говорити на тему економіки, запрошую відвідувати моє ОСББ. Показую фото з тепловізорів, де видно, як вони втрачають енергію. Для старшого покоління це працює. Зазвичай приходить розуміння, що треба щось змінювати. Якщо є співвласники, які категорично проти, ми не витрачаємо ресурс на їхнє переконання. Із часом вони усвідомлюють.

Як ви особисто оцінюєте можливості, які існують для українців у сфері енергомодернізації? Чи є привабливими програми Фонду?

Вони привабливі, адже енергоефективні заходи дають енергонезалежність нашій країні. Це не лише економія, а й комфорт, краса будинку. Після реалізації проєкту налаштованість усередині ОСББ змінюється. Співвласники стають вмотивованішими, вірять, що зміни можливі, якщо вони самі до цього залучені. Відновлюється довіра до державних інституцій і грантових програм у сфері енергоефективності. Працює сарафанне радіо. У такий спосіб кількість обʼєднань буде збільшуватися. Державі потрібно далі ініціювати програми, підтримувати їх. Не вносити корективів, які б лякали. Тоді майбутнє енергомодернізації нам гарантоване.

Схожі статті