Практика енергомодернізації Технології та матеріали

“Чому не гріє стояк?” та інші часті питання по роботі системи опалення. – Частина IІ

Управбуд продовжує знайомити управителів та голів правлінь ОСББ із лайфхаками, що допоможуть економити тепло в багатоквартирному будинку та дозволять досягти максимального комфорту для мешканців. Цього разу темою нашого стріму стали часті питання по роботі системи опалення багатоквартирного будинку, які виникають у співвласників або навіть у голів правлінь ОСББ та фахівців з управління будинками. 

Співрозмовниками Управбуду в цій важливій для ОСББ розмові стали Олександр Гут, спеціаліст із розвитку проектів термомодернізації в житловому секторі компанії Danfoss Україна та Олександр Балаушко, засновник та директора фірми “Гольфстрім”, компанії, яка вже 16 років працює на ринку реконструкції систем теплопостачання. 

До другого матеріалу на основі стріму ми відібрали відповіді експертів, що стосуються правильного використання радіаторів, “негріючого” стояка, проблем з роботою ІТП та промивки системи опалення. Традиційно ми подаємо відповіді експертів від першої особи, тематично розділивши матеріал на блоки для простоти сприйняття. 

 

Про те, чому варто використовувати радіатор за прямим призначенням 

Олександр Балаушко: Впроваджуючи енергоефективні заходи, ми говоримо про те, що основною нашою метою є енергозбереження, при тому необхідно зберігати й комфортні умови для мешканців. Чим ми глибше поринаємо у тему термомодернізації і реконструкції систем опалення, тим більше виникає питань, і вони надходять від мешканців постійно. 

Oлександр Балаушко, директор фірми “Гольфстрім”

Ми майже у кожному будинку, у якому починаємо працювати з системою опалення, у перший місяць після реконструкції і після запуску системи стаємо для мешканців найбільшими ворогами, тому що «до вас все було добре, ви щось зробили і в нас радіатори холодні?». 

Перше питання, яке ми задаємо: в квартирі тепло? «Тепло, але де я пелюшки буду сушити дитині?», і тут починається розмова про те, що радіатор це не прилад, на якому потрібно сушити білизну, хоч ми і до цього звикли за радянських часів, а це все-таки опалювальний прилад. 

І хочу сказати, що ситуація, коли радіатор є холодний (психосоматичне відчуття, на дотик людської руки є холодний, а насправді він може бути температури 30 градусів, і для нас, інженерів, він не такий вже й холодний, а доволі теплий), у будинках, у яких проводяться заходи із модернізації системи опалення, є нормальною. 

Основною метою системи опалення і того радіатора, який стоїть у вас в квартирі, є забезпечення нормальної комфортної температури повітря у вашому помешканні, і вона напряму залежить від розрахунку тієї системи опалення, від температурного графіка і, звичайно, від самої будівлі, від того, наскільки вона утеплена. 

Радіатор з терморегулятором та приладом-розподілювачем теплової енергії

Коли ми говоримо про реконструкцію однотрубних систем опалення, в яких поки що немає терморегуляторів на радіаторах, всі радіатори мають приблизно однакову температуру. Бо, коли терморегулятори на радіаторах є, то може бути багато інших чинників, які впливають на те, що радіатор холодний: сонце вийшло або зайшло, побутова техніка чи газова плита працює – терморегулятор відреагував на все це і відключив радіатор.  

Коли будинок пройшов вже певну стадію модернізації, то ми виходимо на температурні графіки, які є нетиповими для міських централізованих систем опалення. Я для себе переглядав декілька будівель, які утеплилися або утепляються в даний момент за програмою «Енергодім» і ми маємо ситуацію, коли на вулиці +6 градусів, температура теплоподачі +34 градуси. І при тому всьому ніяких скарг немає, адже мешканцям пояснили, що треба дивитися на термометр, а не мацати батареї. 

 

Про причини проблеми “не гріє стояк”

Олександр Балаушко: Проблема негріючого стояка це вже проблема, яка стосується роботи самої системи у багатьох випадках. Однією із проблем, яка не стосується прямо працездатності системи, є заповітрення цього стояка і це в більшості випадків основна проблема. Наприклад була нефахово заповнена система на початку опалювального сезону, відповідно, повітря збирається у верхній точках, зазвичай у багатьох випадках є проблеми з тим, що неправильно потім проводиться процес розповітрювання. А він має проводитися на неробочій системі, циркуляція повинна бути припинена, після цього проводиться розповітрювання і знову запускається система. В іншому випадку той стояк може й не розповітритися. Це одна із основних проблем, яка впливає на те, що не гріє стояк. Інша проблема – це взагалі незбалансована система опалення будинку, тобто в нас певною мірою панацеєю вважається поставити індивідуальний тепловий пункт (ІТП), а особливо, якщо він безкоштовний, наданий за грантові кошти, то це чудово і має нібито вирішити всі наші проблеми. 

Збалансований стояк системи опалення

Насправді ж це проблем не вирішує, а й іноді може навіть погіршити ситуацію. Якщо йдеться про неналежне встановлення або обслуговування ІТП. Адже при високому перепаді тиску у будинку ми мали хорошу циркуляцію, а після встановлення ІТП може відбуватися підмішування, насос підібраний або відрегульований некоректно, і в нас витрата теплоносія йде тільки через ближні теплостояки. І тут основним рішенням цієї проблеми є, звичайно, лише балансування самої системи опалення, встановлення балансувальних клапанів на стояки і забезпечення рівномірного і необхідного для певного стояку протоку теплоносія. 

І ще однією з дуже важливих причин негріючого стояка є несанкціоновані втручання мешканцями будинку в систему опалення. В підвальних приміщення стоїть запірна арматура на стояках і будь хто, нікого не питаючи, має можливість перекрити стояк і злити воду. І потім, при запуску системи опалення, виявляють дуже серйозні і дивні речі. Десь врізали теплу підлогу собі у стояк, десь – стояк зробити з поліпропілену, заховали його в стіну, при чому визначивши діаметр, як металевого стояка, тим самим завузивши його прохід, а десь – винесли радіатори на балкон… Це все однозначно впливає на роботу системи опалення і на те, що стояк не гріє. 

У процесі першого пуску ще може бути одне з питань – це засмічення. Ми працюємо зі старим житловим фондом і якесь сміття з системи опалення може збиратися, коли опалення не функціонує і осідає як на встановленій вже арматурі, так і в балансувальних клапанах. Це може бути ще однієї причиною негріючого стояка.

 

Про причини проблеми непрацюючих або неналежно працюючих ІТП

Олександр Балаушко: Насправді в переважній кількості випадків таке трапляється, що ІТП встановлено або обслуговується некоректно. Але чомусь мешканці забувають, що ІТП – це достатньо серйозний набір приладів і механізмів, в якій кожен елемент виконує свою функцію, кожен елемент повинен відповідно обслуговуватись, налагоджуватись. 

У багатьох випадках питання непрацюючого ІТП зводиться до того, що мешканці десь зекономили на обслуговуванні, у якихось випадках у них взагалі немає обслуговуючої організації, яка повинна слідкувати і запустити це ІТП в експлуатацію перед початком опалювального сезону, налаштувати регулятори.

І це є проблемою. Коли ми говоримо про некоректну роботу ІТП, в першу чергу ми розуміємо, що окрім наявності ІТП, тепловий пункт іще й потрібно регулювати, і тут є регулятор, який забезпечує погодозалежну корекцію температури. І насправді ІТП, крім “крутилочки”, на якій можна поміняти температуру на ніч і на день, ще має достатньо багато інших тонких налаштувань, про які голови ОСББ не знають.

 

Олександр Гут: Хочу додати, що я багато років назад ввів термін “людина-засувка”, щоб показати абсурдність деяких вимог мешканців. Адже не можна бігати і крутити запірну арматуру так просто. “Засувка”, “заслінка” – це все запірна арматура. Ще в радянських будівельних нормах вказано, що використовувати запірну арматуру в якості регулювальної – заборонено. Ця нормативна вимога  є й в сучасних нормах та актуальна  і сьогодні. А деякі шахраї людям пропонують недолугі схемі, що поставлять насос, а голова правління буде бігати і крутити засувку… 

Ми говоримо про систему опалення і це складна гідравлічна система. ІТП – це складний інженерний комплекс обладнання, призначений для приєднання величезної розгалуженої внутрішньобудинкової системи до ще більшої трубопровідної гідравлічної системи теплопостачання міста, району. 

Ви уявляєте, скільки там сотень кілометрів трубопроводів під землею прокладено для того, аби у вас в оселі було повітря температурою 22 градуси?! І невже ви думаєте, що крутячи якусь там засувку, ви можете добитись якогось комфорту? 

Ми ж займаємося модернізацією не тільки для того, щоб зменшити платіжку. Мета енергоефективності – це підтримання необхідних комфортних умов при тому, що ми не будемо споживати зайвого, але отримувати необхідне. Крапка. 

І погодозалежне регулювання в ІТП – це найперша, але не єдина його  функція роботи. Це ж сучасний контролер, потужний комп’ютер, який впливає, аби саме у вас в оселі було тепло. Але це не єдиний щабель регулювання. Остання ланка в регулюванні – це ось той терморегулятор, який у вас є або з’явиться у вашій системі після повної термомодернізації, і який буде впливати на саме вашу платіжку безпосередньо.

 

Про те, який результат дає промивка систем опалення

Олександр Балаушко: Не займаємося таким і хочу сказати, що доволі обережно ставлюся до усіх цих речей, особливо коли ми вже зробили певні заходи з модернізації, коли ми встановили певне обладнання, в тому числі і балансувальні клапани. І коли заходять сторонні організації на гідродинамічні промивки, є певні перестороги до чого чим миють, як миють, з яким обладнанням і якою хімією. 

Тому що є вже певний досвід, і в деяких випадках це негативно впливало на роботу системи. Ми все одно вимиваємо якусь частину сміття з трубопроводів, з радіаторів і вона мусить десь осісти, а в нас є вузькі місця, особливо це балансувальна арматура, це напірна арматура. 

На мою думку, промивкою можна займатися, але послідовність мала би бути така: спочатку миємо систему, готуємо її до подальших робіт, а тоді вже встановлюємо якусь балансувальну арматуру, аби не нашкодити.

Олександр Гут: Я хочу додати, що все ж таки є правила експлуатації наших внутрішньобудинкових систем, якими передбачається періодичне промивання систем опалення. Адже все ж таки є забруднення теплоносієм, коли в старому будинку (30-40 років експлуатації) знімаєш радіатор, а він ніколи нормально не обслуговувався, і там половина радіатора замулена «кисільною» рідиною чорного кольору, вона дуже липка і заповнює радіатор, і через це до речі теж може бути холодна батарея. 

Абсолютно згідний з тим, що доводити стан системи до необхідності застосування хімічного промивання – не можна. Для нормального функціонування періодична гідравлічна промивка є рекомендована. Вода, яка циркулює в системі, не пошкодить ту саму систему, якій ми випробування тиском робимо, перевіряємо на щільність і герметичність. Робимо це кожного року, вся методологія прописана. Тож на мою думку варто мити водою, але все ж таки мити. 

При звичайній гідравлічній промивці направлення теплоносія в іншому напрямку вода всі ті відкладення вимиває, і це правильно, це збільшує ефективність системи. 

Хочу також додати, що є два фактори, що впливають на термоопір нашого радіатора – перший це накип – це те, що всередині, але в системі опалення зазвичай вода підготовлена, та в ній зменшене до мінімуму накипоутворення. А другий фактор – це те, що ми фарбуємо батареї майже щороку, і там тих шарів вже 30 штук і вони всі мають термоопір. І звичайний пил, який має скажений, навіть порівняно з накипом, термоопір! Просто видаліть пил з батареї. Часто варто просто ззовні помити радіатори, щоб відчути різницю в опаленні власної оселі. 

Схожі статті