Енергоефективність Новини

ОСББ як важливий інструмент для масштабної термомодернізації житлових будинків: онлайн-обговорення

21 жовтня відбувся онлайн-семінар проекту ЄС “Стратегічна технічна підтримка у проведенні реформ у напрямку енергоефективності та відновлювальних джерел енергії (STARTER)” на тему “ОСББ як важливий інструмент для масштабної термомодернізації житлових будинків”.

Учасниками заходу стали представники Європейської Комісії, групи STARTER, Фонду енергоефективності, місцевої влади Маріуполя та Чорткова, експерти зі Словаччини та IFC.

Юлія Сабатюк, голова Наглядової ради Фонду енергоефективності розповіла присутнім про можливості та переваги програми “Енергодім”, а також про динаміку надходження заявок від ОСББ за Програмою.

Вона зазначила, що наразі Фонд енергоефективності отримав 799 заявок від ОСББ на участь у Програмі, з них 635 знаходяться в роботі. Загалом вже близько 72 тисячі домогосподарств стали учасниками Програми.

Ми вийшли на вищий щабель впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках. Це ще початок, але вже вищий рівень, ніж був 10 років тому…Дякуючи тому, що запрацював Фонд енергоефективності, ми маємо досконалий механізм, який залучив цілу низку фахівців, що несуть відповідальність за економію у наших будинках “, – зазначила Юлія Сабатюк.

Вона також наголосила на необхідності продовження дії програми “Енергодім” у частині додаткового підвищенного гранту для ОСББ на відшкодування впроваджених заходів з енергоефективності з огляду на нинішні ставки кредитування в українських банках та рівень інфляції в країні.

У свою чергу, Кшиштоф Герульський, експерт з енергоефективності Групи підтримки України при Європейській Комісії наголосив на важливості продовження реформи у сфері енергоефективності в Україні.

Має бути діалог між ОСББ, Фондом та регіональною владою щодо можливості впроваджувати енергоефективні рішення більш оптимально”, – підкреслив Кшиштоф Герульський.

Присутній на заході Драган Блазев, експерт з енергоефективності зі Словаччини поділився досвідом щодо впровадження масштабної енергомодернізації житлового сектору Словаччини та кращих практик розвитку й управління ОСББ. Він підкреслив, що найважливішими елементами реформування сектору є створення законодавчої бази та зміна світогляду громадян.

Експерт розповів, що більшість будинків у Словаччині будувалися у 60-70-80-ті роки минулого століття, коли ще не було стандартів з енергоефективності. У 1996 році було створено державний фонд житлового розвитку, кошти якого використовувалися на розвиток житлового фонду країни.

За його словами, до 2016 року майже половина житлового фонду Словаччини була модернізована, станом на сьогодні понад 60% житлових будинків країни енергомодернізовані.

За останні два десятиліття Словаччина досягла значного прогресу у сфері термомодернізації житлових будинків. В основному наш успіх базувався на документах, які стосувалися житлової політики і в яких був сформований новий підхід до житлового фонду. Найбільшим викликом на цьому шляху була потреба у трансформації, зміні поведінки громадян та їхнього способу мислення. Також має бути політична воля на такі зміни”, – додав Драган Блазев.

Крім того, присутні на заході представники муніципалітетів поділилися своїм досвідом підтримки ОСББ та наголосили, що ОСББ можуть виступати механізмом залучення інвестицій у свої будинки, зокрема, державних та донорських коштів, а також коштів місцевих бюджетів.

Зокрема, місто Чортків протягом двох років надає 100% погашення відсоткових ставок по кредитам, залученим ОСББ-учасниками програми “Енергодім” на впровадження енергоефективних заходів у будинках.

Схожі статті