Енергоефективність

“ОСББ вигідно накопичувати кошти на енергоефективність, а кредит брати лише на залишок суми”, – Наталія Ретта

Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Наталією Реттою головою правління ОСББ “Грушевського, 13-А” з Броварів, яке вже завершило енергомодернізацію свого будинку за пакетом “А” програми “Енергодім” та отримало компенсацію від Фонду енергоефективності. Ми підготували два матеріали на основі цього стріму. Перед вами – другий матеріал, в якому Наталя розповідає про участь ОСББ у програмі Фонду енергоефективності, про встановленні ІТП у будинку та терміни окупності цього енергоефективного заходу, а також про роль консультантів Фонду в процесі участі у проєкті та очікування від проєктних менеджерів. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Наталії Ретти, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті: 

Про те, як ОСББ прийняло рішення про участь у програмі Фонду енергоефективності 

Влітку 2017 року, через пів року від створення ОСББ, ми поставили на загальні збори пропозицію щодо створення теплопункту з погодним регулюванням. Ми дізналися більше про сучасні технології, про те, як подібні проблеми вирішуються в цивілізованих країнах і я загорілася ідеєю впровадити таку зміну в нашому будинку. 

2017 року ми намагалися піти на “теплий кредит”. Однак тоді наші співвласники злякалися кредитного механізму. Не було підтримки. Однак в 2018 році піднялися тарифи на опалення, і влітку 2018 року ми повторно провели збори і прийняли рішення щодо того, щоб взяти “теплий кредит”. Люди до цього дозріли: підвищення тарифів робить чудеса. 

Однак поки банк розглядав нашу заявку, в Україні закінчилися “теплі кредити”. І коли ми зверталися разом з іншими ОСББ щодо продовження програми був уже жовтень. А закрити акти виконаних робіт потрібно було в листопаді, щоб отримати компенсацію. А в нас ні готового проєкту, нічого. І тому знову довелося відкласти цю ідею на пізніше. 

Однак ми вже зробили перший великий крок підвищили внески співвласників, щоб зібрати потрібну суму на тепловий пункт. 

А вже в грудні я почула, що розпочинає роботу Фонд енергоефективності. Консультант Микола Ільїнов, який консультував мене щодо “теплих кредитів”, став консультантом щодо роботи Фонду. Він запропонував мені піти в пілотний проєкт Фонду в програму “Перші ластівки”. Було одне застереження на нас мали відпрацьовувати всі механізми роботи Фонду, ми мали бути одними з перших учасників програми “Енергодім”. Але зараз можна стверджувати напевне нам усе вдалося! 

Про сумніви співвласників щодо кредиту на енергоефективні заходи 

Співвласникам було складно наважитися на кредит. Взагалі будь-яка ситуація, де треба витрачати власні кошти на спільну власність не надто позитивно сприймається людьми. А особливо якщо йдеться про кредит. Виникає чимало питань та застережень: “А раптом не віддамо…”, “А раптом не заплатять сусіди…”, “А чого це я повинен платити за сусідів?”. Було й таке: “А я не вірю, що ви це зробите!” або “Покажіть, що це працює, я маю переконатися”. А в Броварах або старі будинки, де індивідуального теплового пункту (ІТП) не було від початку, або ж будинки, які будують за новими ДБН-ами, і вони вже оснащені теплопунктами. Тобто подивитися, де хтось встановив теплопункт, в нашому місті було неможливо, побачити чужий досвід поблизу не було можливості. А щось нове й невідоме людей лякало. Але ми зробили все, щоб переконати наших співвласників, і з другої спроби, на других загальних зборах з цього приводу, нам це вдалося. 

Про те, як вдалося переконати співвласників встановити ІТП 

Основний аргумент, який ми використовували, щоб переконати співвласників встановити індивідуальний тепловий пункт опалення стане дешевшим. Іще один аргумент, що переконав багатьох, які мали реальну проблему з перегрівом або недогрівом завдяки теплопункту буде налагоджено рівномірний розподіл тепла. Однак були й ті, хто мав завеликі очікування вважали, що буде так само тепло в квартирі, але платити потрібно буде за таке ж тепло значно менше. Однак ІТП так не діє. Налаштували 20-21 градус так і буде по всьому будинку. І економія буде. Не 23 чи 24 в такому разі звідки візьметься економія?

Але ті сусіди, в яких було 16 градусів, а стало 20-21 були дуже вдячні, абсолютно задоволені. Приходили до нас і казали: “Ми нарешті нагрілися!” А інші, в кого було 26, а стало 20-21 були незадоволені. Вони звикли до такого рівня тепла й для них комфортна для більшості температура вже сприймалася як холодна. Хоча слід пам’ятати, що 18-20 градусів це норма. Все просто: люди звикли до певної температури, і все, що нижче, вже сприймають як некомфортну. Хоча на старті ці люди також голосували за те, щоб встановити індивідуальний тепловий пункт. 

Про подальші плани співпраці з Фондом енергоефективності 

У співпраці з Фондом енергоефективності ми обрали пакет енергоефективних заходів “А” “Легкий”. Нам він був по вартості доступніший. Водночас, у нас на те, щоб скористатися цим пакетом, вже назбиралося достатньо коштів. І він включав ті заходи, які нам були просто-таки необхідні, як я вже казала це, в першу чергу, встановлення індивідуального теплопункту. Однак у нас залишається ще одна проблема, яку варто було би вирішити утеплення даху. Адже свого часу забудовник вирішив змінити свої попередні плани щодо встановлення дахової котельної та замість горища зробив іще квартири. І тепер мешканці тих квартир на останньому поверсі, які прилягають до даху, відчувають дискомфорт узимку. Але це потрібно вже подавати заявку на участь у пакеті “Б” Фонду енергоефективності тому це непросте рішення. Будемо пробувати переконати співвласників. 

Про роль консультантів Фонду енергоефективності в підготовці документів 

Для того, щоб взяти участь у програмі “Енергодім” Фонду енергоефективності, потрібно зібрати значний пакет документів. Процес підготовки та вивірення цих документів займає чимало часу. Все має бути дуже чітко та коректно адже якщо будуть помилки проєкт повернуть на допрацювання. Тому дуже важлива роль консультантів, які супроводжували нас на кожному кроці та допомагали в підготовці документів. Також дуже важлива роль банку, який працює як “єдине вікно” саме в банк подаються всі документи. В банку просто перевіряють наявність усіх необхідних документів. Однак на етапі, коли видається кредит там вже основною є саме роль банку. І тому з їхнього боку також є певна допомога: щоб все було дуже чітко, коректно, всі договори були правильно оформлені. 

Кредит нам видали під 17,5% і 0,1% це щомісячна комісія від суми кредиту. Але ми кредитувалися не на всю суму проєкту, адже на той час зібрали вже доволі велику суму для участі в програмі “Енергодім”. Фактично, в жовтні ми взяли кредит, а в січні вже його закрили. Справилися за 4 місяці. Тож ОСББ вигідно накопичувати кошти на енергоефективність, а кредит брати лише на залишок суми. 

Про те, чому встановлення ІТП окупилося настільки швидко 

Коли ми тільки починали збирати кошти, внесок на енергоефективність в нашому ОСББ був 4,63 грн з квадратного метра. Але зараз, коли вже порахували всі компенсації, вийшло приблизно від 1000 до 1400 гривень з квартири, залежно від метражу. Тому, в принципі, енергоефективні заходи вже окупилися. Однак важливо розуміти, що окупилися вони, якщо рахувати з компенсацією від Фонду енергоефективності для нас як для учасників програми “Перші ластівки” вона становила 60% та від міської програми Броварів. Без компенсації заходи окупилися би десь за 2,5 роки. 

Про потребу в допомозі проєктних менеджерів при співпраці з Фондом енергоефективності 

Наше ОСББ самостійно впоралося із підготовкою всіх документів для Фонду енергоефективності, звісно з допомогою консультанта. Однак буває так, що ОСББ обирає голову за принципом “ніхто не хоче? давайте хоч ви!” Іноді в таких випадках голови ОСББ не надто добре розуміються на документах, на процесах. Таким головам правлінь потрібна допомога в складних питаннях. Підготовка документів і супровід у процесі роботи з Фондом енергоефективності тут не виняток. Тож може знадобитися допомога проєктних менеджерів фахівців нової професії, про яких нещодавно почали говорити у Фонді. 

Схожі статті