Головна Енергоефективність Технології та матеріали

Монтаж та окупність смарт-систем для керування опаленням

Управбуд продовжує знайомити управителів та голів правлінь ОСББ із лайфхаками, що не лише допоможуть економити тепло в багатоквартирному будинку, але й дозволять досягти максимального комфорту для мешканців. Темою нашого чергового стріму, а з тим і цього інтерв’ю, стало застосування смарт-систем у будинках з ОСББ задля підвищення енергоефективності та безпеки. 

Співрозмовником Управбуду цього разу став Олексій Жданов, керівник технічного відділу компанії Danfoss Україна. У попередньому інтерв’ю він розповів про різновиди та особливості систем керування опаленням у приміщеннях багатоквартирного будинку. Це – другий матеріал, у якому йдеться про монтаж та окупність смарт-систем для керування опаленням. 

Що потрібно зробити співвласникам, щоб встановити смарт-систему з керування опаленням? І чи це питання залежить від інших співвласників багатоквартирного будинку?

Ні, від інших тут не залежить. Це індивідуальне питання кожного, і воно ніяк не залежить від колективних рішень у будинку. Ми ж не втручаємося в загальну гідравлічну систему, яка є спільною власністю. А вирішуємо це в індивідуальному порядку. 

Припустимо, ви хочете встановити таку систему. Для цього треба зробити 3 доволі прості дії. Перша – визначити, що у вас встановлено на радіаторі, який різновид клапана. Можна сфотографувати та звернутися до спеціалістів, це найнадійніше, або є на сайті в інструкціях різні шаблони майже до всіх термостатів, можна просто прикласти і подивитися. Таким чином, ви визначите, який саме клапан встановлений на радіаторі.  

Друге – варто визначитися, які саме потрібні перехідники, яке обладнання, щоб встановити терморегулятор. Справа в тому, що електронні терморегулятори зазвичай комплектуються з двома типами вже готових адапторів, які дозволяють встановити їх на клапан виробництва Danfoss. Утім, дуже рідко зустрічаються якісь нетипові клапани, у такому випадку треба консультуватися зі спеціалістом. 

Клапан Danfoss RA-G 20 для однотрубної системи опалення

Отже, ви обрали терморегулятор, встановили на клапан, затягнули ґвинтик, і наступний етап – зʼєднати електронним чином, по бездротовому каналу, це все в одну систему. Там доволі проста інструкція, однак можна звернутися до сервісних центрів. У цьому немає нічого складного, до того ж є відео-інструкція. Фактично, йдеться про підʼєднання до домашнього інтернету, підʼєднується до інтернету дротом хаб (така маленька коробочка, яка і обʼєднує всі терморегулятори вкупу). 

Danfoss Ally™ — смарт-система для управління радіаторним та гідравлічним підлоговим опаленням. На фото хаб – перший ліворуч.

На радіаторах встановлюються терморегулятори, і потім натисканням однієї кнопки кожен реєструється в мережі. Далі встановлюється на мобільний телефон додаток – і це все. Це значить, що вже можна керувати з мобільного телефона системою опалення у вашому помешканні. 

Проблема, з якою ми найбільше стикаємось, це відсутність на радіаторі відповідного клапана. В такому випадку це потребує уваги спеціалістів, щоб додати туди ще клапан для терморегулятора.

Як якість теплоносія і засміченість внутрішньої системи опалення впливає на роботу термоголовки? 

На роботу верхньої частини термоголовки (електронної чи механічної) це не впливає ніяк. Нічого з цим пристроєм не відбудеться навіть при засміченні. Якщо ж потрапило якесь сміття під клапан в той маленький зазорчик і під ущільнення, тоді терморегулятор буде намагатися закрити потік тепла, а він закриватися не буде, бо там щось заважає. 

Цю проблему можна легко вирішити, залежно від типу вентильної вставки або типу клапану. В даному випадку можна просто крутити регулювальну головку,  побачити повне відкриття. Це спеціально робиться, щоб сміття тут не затримувалось, а полетіло далі і залишилося на якомусь фільтрі, який там має бути. 

Питання від користувачів: чи правда, що в будинку пристроями обліку мають бути облаштовані більше 50% квартир, щоб теплопостачальна компанія враховувала економію? 

Припускаю, що тут ідеться про реконструкцію однотрубної системи, і тоді пристроями мають бути обладнані більшість квартир. Не памʼятаю точну цифру, але це дійсно так. Для того, щоб компанія взяла на облік такий будинок має бути обладнана такими пристроями більшість квартир. 

Якщо цих розподілювачів немає в більшості квартир, то ні про який правильний розподіл споживання не може йтися. Якщо говорити про сучасні будинки, де в кожного є індивідуальний лічильник, то там сплачують за те, що спожили. 

Загалом слід сказати, що перед тим, як встановлювати якісь розумні системи та індивідуально поквартирно економити, треба вирішити попередні питання. Я про це говорив на початку. Це ІТП, який регулює теплоносій на вході в будинок, балансування, щоб до кожного доходило стільки тепла, скільки йому потрібно, а також це встановлення обліку. 

Звичайно, ви можете взагалі без обліку встановлювати терморегулятори, адже це додасть комфорту у вашому помешканні і зекономить на загальному лічильнику. Цьогоріч я дізнався про кілька випадків, коли люди встановлювали терморегулятор якийсь простий, мешкаючи у будівлі із загальним обліком, без індивідуальних розподілювачів. 

Як можна наперед порахувати окупність терморегуляторів? Наприклад, для 5 радіаторів у 3-кімнатній квартирі? 

Окупність порахувати можна, але вона повинна рахуватись індивідуально під конкретну квартиру. Найбільша проблема, чому я не можу зараз назвати окупність для конкретного випадку, про який ви говорите – це тому, що я не знаю який режим роботи цього помешкання. Чи потрібно 24/7 підтримувати якусь температуру, чи вночі трохи понизити. Тоді (дуже приблизно) економія 10-15%. 

В стандартний робочий тиждень, коли ми зранку та ввечері дома, можна говорити про 20%-плюс. Якщо ми ще взимку два тижні на лижах покатались, то можна говорити про економію більше 30%. А от далі окупність залежатиме від вартості теплопостачання. Адже вартість гігакалорій по містах відрізняєтсья. 

Простий терморегулятор коштує близько 500 грн за штуку. На сайті Danfoss є всі ціни, їх можна переглянути. Електронні, не дуже сучасні, коштують близько 1000+ грн за кожен терморегулятор. Варіанти з bluetooth – близько 1500 грн. Найсучасніші,  що з керуванням зі смартфону, приблизно 2000 грн, і додаємо ще вартість обʼєднуючого хабу, який коштує десь 5000 грн. 

Візьмемо цей останній варіант, найкомфортніший. Якщо порахувати на 5 радіаторів, то це близько 15000 грн. За який час окупиться – буде залежати від вартості теплопостачання. Якщо рахувати по 25%, ви сплачуєте 2000 грн в місяць, то це виходить 500 грн в місяць економії. Кілька сезонів для того, щоб окупилося виходить при тих цінах, які є сьогодні. 

Якщо ж ціни стануть ринковими, і ми будемо сплачувати без дотацій держави, як це відбувається в Європі (де газ став 1,50 євро, і всі платять 1,50 євро), то в такому випадку термін окупності буде 1-1,5 сезонів. Але іще раз наголошу на тому, що це дуже усереднені показники.

Схожі статті