Головна Енергоефективність

“ІТП – це складний технологічний комплекс. Щоб економити, недостатньо його просто встановити, слід забезпечити сервісне обслуговування”, – експерт

Управбуд продовжує знайомити управителів та голів правлінь ОСББ із лайфхаками, що допоможуть економити тепло в багатоквартирному будинку та дозволять досягти максимального комфорту для мешканців. Цього разу темою нашого стріму стали лайфхаки для ОСББ при підготовці до старту опалювального сезону, а саме – важливість вчасного налаштування та обслуговування індивідуального теплового пункту – ІТП. 

Співрозмовниками Управбуду в цій важливій для ОСББ розмові стали Олександр Гут, спеціаліст із розвитку проектів термомодернізації в житловому секторі компанії Danfoss Україна та Андрій Сластін, спеціаліст по енергоефективних заходах, термомодернізації будівель, керівник компанії ОТОS. Із першої частини інтерв’ю з експертами ви дізнаєтеся про “ІТП-зацію” українських ОСББ та про те, чи доречно порівнювати цей складний прилад із… автомобілем! Традиційно ми подаємо відповіді експертів від першої особи, тематично розділивши матеріал на блоки для простоти сприйняття. 

 

Про нормативи та правила щодо підготовки будинку ОСББ до опалювального сезону

Олександр Гут: В Україні зараз діють два нормативи – “Правила підготовки теплових господарств до опалювального періоду” та “Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж”. Незважаючи на те, що вони нас, як власників житла, ніби не стосуються, вони все ж стосуються того обладнання, яке належить нам, а від його працездатності залежить в першу чергу наш комфорт. Тому раджу ознайомитися з ними.

Ці правила говорять, що підготовку до опалювального сезону потрібно  починати, як тільки опалювальний сезон закінчився. Тобто, правильно починати підготовку навесні (зазвичай опалювальний сезон закінчується після 15 квітня). Як відбувається насправді? На жаль, у нас про зиму згадують лише напередодні зими. Дуже мало людей слідують відомому прислів’ю та “готують сани влітку”. Саме зараз, на початку жовтня, гарячий сезон – всі активізовуються, у нас саме зараз найактивніший період звернень. Нажаль багато проектів реалізуються вже коли розпочався опалювальний сезон.

Напередодні опалювального сезону всі повинні розуміти, що треба певним чином підготуватися для того, щоб нормально прийняти теплоносій, яки буде заходити в будинок з тепломережі. Далі – треба якось розподілити тепло у внутрішньобудинковій системі опалення. Саме це і є завданням індивідуального теплового пункту – ІТП. ІТП – це комплекс пристроїв, призначений для приєднання внутрішньобудинкової системи опалення до тепломережі, це серце системи опалення, розташоване в підвалі будинку. 

На сьогодні нормативними актами унормовано, що у кожному будинку, незалежно від наявності центрального теплового пункту в мікрорайоні чи районі, повинен бути індивідуальний тепловий пункт.

ІТП – це великий складний технологічний комплекс обладнання. Недостатньо його просто встановити, його потрібно доглядати. Підготуватись до опалювального сезону – це принаймні перевірити працездатність ІТП напередодні.

Про загальну «ІТП-ізацію» багатоквартирних будинків: чому її досі не відбулося 

Олександр Гут: Незважаючи на те, що нормами визначено, що ІТП має стояти у кожному будинку, загальної «ІТП-зації» в Україні поки не сталось. Не можна сказати, що ніхто нічого не робив. Спроби  робилися, однак вони мали локальний характер.

У мене було дуже яскраве перше враження від перебування за кордоном, у Західній Німеччині. Я відлітав у відрядження посеред літа, у Києві було +35, а в Німеччині  в той час несподівано температура опустилася до +10. Мене здивувало те, що коли зайшов в готель, я відчув, що там тепло. Коли я торкнувся радіатора – він був теплий. На моє питання «А як так?», отримав відповідь «Ми не знаємо, температура впала, значить автоматика включилась». Для комфортного перебування і опалювальному приміщенні необхідна температура +22. Якщо температура починає змінюватись і відхилятись від заданої, то для підтримання комфорту треба або підігріти, або охолодити приміщення. Так система й повинна працювати. Ось саме так це й має відбуватися правильно. Без жодних розпоряджень. Природі ж для зменшення температури розпоряджень ніхто не дає [жартує]. 

Про те, чому можна порівняти планове обстеження та обслуговування ІТП та… автомобіля! 

Олександр Гут: У більшості ОСББ, у яких налаштований  і готовий до опалювального сезону ІТП, все і відбудеться таким чином. Коли включиться котельня, з’явиться гарячий теплоносій, і включиться ІТП – все відбудеться автоматично! Більшість людей навіть не знають, чи є у них в підвалі ІТП, чи немає. Єдине, що їх цікавить – в оселях повинно бути комфортно.

Втім, інколи ІТП перестає належно виконувати свої функції. Щоб зрозуміти чому,  проведемо аналогію з автомобілем. Будь–який автомобіліст розуміє, що йому щось потрібно робити з автівкою, коли він частіше починає заїжджати на автозаправну станцію. Всі розуміють, що щось відбувається не так.

З ІТП все те саме, адже це складний комплекс технологічних пристроїв. Якщо його належним чином не доглядати, не перевіряти налаштування регуляторів, тоді ці механізми перестають працювати як треба і приносити ту користь, яку вони приносили на початку їх введення в експлуатацію.

Часто трапляється, що встановили ІТП, у перший рік велика економія, а надалі вона чомусь втрачається.

Андрій Сластін: Дуже хороше порівняння з автомобілем, який потребує постійного обслуговування. Більшість замовників відносяться до теплового пункту навіть не як до автомобіля, а як до мобільного телефона: купили, увімкнули, він працює. Коли зламався – несуть у сервіс. А весь інший час вважають, що більше ніякої уваги йому приділяти не потрібно.

Я б навів порівняння, що тепловий пункт  – це кермо від системи опалення, яка раніше ніяк не керувалась. Це кермо потрібно періодично підкручувати, за його станом треба дивитися, для того щоб рухатися обраним курсом.

Про особливості економії теплоносія при використанні ІТП

Андрій Сластін: Побутує думка, що якщо ІТП встановлений, то він вже сам по собі повинен економити і не економити просто не може. А буває, що ІТП включили, запустили – але чомусь економії немає. Відразу починають шукати проблему і в тепломережі, і в будинку, наводячи різні аргументи – то будинок старої забудови, то не така система опалення…

Я був на десятках зборів,  де чув фразу – «У нашому будинку це працювати не буде». І дійсно, бачив велику кількість ІТП, які не те що не економлять, а споживають більше, і суттєво – на 20-30%.

Однак варто розуміти, що у більшості випадків це будинки, де немає такої вмотивованої людини, як Голова правління ОСББ. Це швидше будинки комунального підприємства (ЖЕК-а), де ІТП були встановлені  за гроші передвиборчих кампаній чи якихось фондів. Тобто, люди не вкладали власні кошти для облаштування цього ІТП, їх не турбує, що відбувається в підвалі будинку, в якому вони живуть.

І що відбувається? Хтось проплатив ІТП в житловому будинку, не враховуючи особливостей будинку, його поставили, змонтували якісь підрядники, ввімкнули “в розетку” і пішли. По особливостях проектування, все обладнання зазвичай підібране з запасом. Його включили – воно працює, й звісно ж по будинку буде перевикористання тепла. 

Перший місяць опалювального сезону зазвичай люди радіють, у них стає тепло. У когось – занадто тепло, вони відкривають кватирки та випускають це тепло назовні. А потім, коли отримують платіжки, виявляється, що не так багато причин для радості. Починають шукати проблему і виявляється, що в будинку був зроблений ІТП. Далі просто його виключають, відключають автоматику і будинок працює, ніби ІТП у ньому й немає. 

А проблема ж була не в ІТП, і не в тепломережі, проблема полягала в тому, що тепловий пункт був нікому не потрібен, закинутий та ніхто ним не займався! 

Ми змонтували десятки ІТП по всій Україні, у різних містах, і абсолютно на всіх об’єктах досягли економії. Немає навіть таких об’єктів, де б не змінилася сума платіжки. Економія є всюди. Там, де ми ставимо (ІТП), ми його й обслуговуємо, слідкуємо за його працездатністю і в абсолютно будь-якому випадку він (ІТП) буде економити. Але тільки якщо ІТП якісно обслуговувати.

Про налаштування ІТП та різницю між стандартними та індивідуальними налаштуваннями 

Олександр Гут: Зараз у Києві відбувається низка семінарів,  зустрічей щодо конкурсу енергоефективних проектів, які реалізуються серед ОСББ і ЖБК. На цих заходах виступають енергоаудитори, які розповідають про те, що з їхнього досвіду (а саме вони здійснюють обстеження будинків), у 90%, тобто практично у всіх новобудовах ІТП працюють в неналагодженому стані або контролер знаходиться в стандартних налаштуваннях.

Стандартні налаштування – це налаштування від виробника контролера. Є місцеві виробники контролерів, які встановлюють туди лише один параметр – криву залежності температури, що подається в систему опалення від температури зовнішнього повітря. Але в реальному регуляторі теплової потужності системи опалення налаштувань декілька десятків! І всі вони потрібні для забезпечення його коректної роботи.

Для отримання економії необхідно коригувати налаштування, враховуючи всі параметри – чи це 5-поверхівка, чи вона утеплена, які в неї тепловтрати, чи це 16-поверхівка, чи це залежна або незалежна схема тощо.

На одному із цих заходів згадують ОСББ з Києва, куди спеціалісти просто прийшли і зробили налаштування. Це Урлівська, 38 – ОСББ Урлівград. Тільки за рахунок налаштування існуючої автоматики ІТП економія на опаленні для мешканців за один опалювальний сезон перевищила 1 мільйон гривень. Можете уявити цю суму? Так, це великий будинок, але це величина, на яку вдалось зменшити на рівному місці тільки за рахунок правильного налаштування погодозалежного регулювання.

 

Про важливість обслуговування ІТП та про загрозу його відсутності 

Андрій Сластін: Обслуговування дуже важливе, ми всі свої об’єкти обслуговуємо з першого дня, з моменту монтажу. Без додаткової плати за кожним ОСББ чи кожним змонтованим ІТП ми закріплюємо менеджера, який постійно контролює режими. Усі наші ІТП  вже налаштовані і важко з них щось витиснути більше.

До цього року ми не брали чужі об’єкти на обслуговування. З 2021 року почали пропонувати таку платну послугу, тому можливо до наступного року у нас вже будуть якісь позитивні приклади.

Щодо стандартних налаштувань, цілком погоджуюсь з Олександром. Якщо просто включити в розетку і ІТП працює, можливо буде якась економія, а можливо і ні, це як гра в рулетку. У мене є приклад, де два абсолютно однакових, розташованих поруч будинки одного року забудови, під’єднані до однієї тепломережі, а графіки, які ми налаштували та підібрали під їх потреби – різні. Десь гідравліка розподілена по одному, хтось десь міняв батареї, хтось утеплював, хтось міняв вікна. 

Більшість будинків працюють не за потребами більшості квартир, а  по 10% найбільш недогрітих квартир. На 1-2 квартири зазвичай ніхто не зважає, такій людині кажуть утеплювати балкон, або міняти вікна, або ще щось робити, а зазвичай обирають 10% найхолодніших квартир, під яких обирають режим.

Таким чином, два сусідніх будинки можуть бути з різними графіками, причому під час опалювального сезону ми їх теж коригуємо. Менеджер, який закріплений за об’єктом, зв’язується та радиться з Головою правління ОСББ. Наприклад, можливо варто на ніч знизити температуру на кілька градусів, щоб отримати більше економії. І в результаті сусідні будинки працюють. з різними температурними графіками.

Якщо ж говорити про будинки різних років забудови та різних конструкцій –  у них в будь-якому випадку графіки будуть різні. А й відповідно і різні суми в платіжках.

Крім цього, одне із питань було – чим загрожує відсутність обслуговування? Дуже просто. Відсутність обслуговування може перетворити ваш тепловий пункт із обладнання, яке могло би вам приносити економію в 25-30% на опаленні, в дорожезний шмат металу, який стоїть у вас в підвалі і робить платіжку ще більшою, ніж була до реконструкції.

 

Про те, що робити ОСББ після встановлення ІТП

Андрій Сластін: ОСББ повинне бути готовим до того, що для того, щоб отримати максимальну економію без втрати комфорту, одного пуску-налаштування на початку опалювального сезону буде не достатньо. Потрібно виконувати весь пакет обслуговування, регламентований нормами, про які говорив Олександр.

Крім того, є Приписи теплових мереж, як Правила підготовки ІТП до опалювального сезону у літній період. Необхідно якісно виконати налаштування запуску на початку опалювального сезону. Під час опалювального сезону потрібно коригувати графік, для цього повинна бути людина, яка займатиметься відстежуванням графіка та його коригуванням в процесі опалювального сезону, його підлаштуванням під потреби будинку. Тільки тоді можна говорити про досягнення максимальної економії встановленого ІТП та зменшення платіжки.  

Олександр Гут: Хочу наголосити, що ІТП це серце системи опалення, але є ще судини, це радіатори, батареї, те що, гріє нас.

Перший крок термомодернізації будівлі – це ІТП. Далі необхідно зробити балансування стояків, щоб рівномірно розподілити теплоносій по стояках. Після цього – встановити терморегулятори, які дозволяють кожному окремо досягти свого бажаного рівня комфорту.

Не всім комфортно при +22. Якщо, наприклад, в людини хвороба серця і вона відкриває вікна коли +22, бо їй спекотно і  немає чим дихати.

У нас же діапазон регулювання температури всередині будинку, визначений ДБН, 22+/- 2 градуси. Тобто, від 20 до 24 градусів всередині опалювального приміщення  – це оптимальний рівень температури. Мінімально допустима температура – 16 градусів. Вже нижче 16 знижувати її не можна, оскільки не відповідатиме санітарним нормам.

Це все нам забезпечує не лише ІТП. Тут і балансування, і терморегулювання.

Кінцева наша мета  – це платіжка не за квадратний метр, а платіжка за себе, за своє споживання.

У нас була ціла конференція ReCon, присвячена індивідуальному обліку у вертикальних системах опалення.

З 2017 року це можливо завдяки Закону про комерційний облік теплової енергії та водопостачання і на сьогоднішній день вже є десятки прикладів в Україні, коли це забезпечується і в старих будинках. Це логічний розвиток: ІТП, балансування, терморегулювання і власна платіжка. Ми вийшли з “теплового колгоспу”. Це зараз дуже важливо для нас всіх. Таким чином ми можемо впливати на свої витрати на тепло.

Приклад балансування стояків системи опалення за допомогою клапанів AB-QM від Danfoss

Про те, як знайти добросовісного підрядника, що налаштовує ІТП

Андрій Сластін: Звісно, завжди треба шукати підрядника, який буде цим займатись професійно. Можна самому собі одяг шити, тільки який ж результат буде? Тому що я, як підрядник який пропонує послуги з обслуговування, можу вам відповісти? Шукайте підрядника, який у вашому місті, якому ви довіряєте, який буде займатись обслуговуванням та веденням вашого теплового пункту.

Якщо ж ви прийдете до когось, а він вам скаже – “та налаштували раз і більше нічого не треба”, я тоді б його викреслив з списку.

Розмову вів головний редактор Управбуду Богдан Горобчук 

Схожі статті