Енергоефективність

“Фонд енергоефективності не наполягає на тому, щоб ОСББ брало кредит”, – Михайло Павличенко

Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Михайлом Павличенком – керівником мережі регіональних консультантів Програми підтримки Фонду енергоефективності в Україні, автором досліджень ринку, тренінгів, наукових публікацій. На цьому тижні ми публікуємо матеріали, створені на основі цього інтерв’ю. Перед вами – третій і заключний матеріал цієї серії, присвячений послідовності кроків, які проходить ОСББ при співпраці з Фондом, перспективам каталогу типових проєктів термомодернізації тощо

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Михайла Павличенка, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:

 

Про те, які кроки має пройти ОСББ для проведення термомодернізації за допомогою Фонду енергоефективності

Перший крок – енергоаудит – можна проводити в будь-яку пору року. Звичайно, в холодну пору року і якщо дозволяє погода, краще робити термограму. Але в літній період енергоаудит так само можна проводити на основі розрахункових методів.

Енергоаудит нам дає не тільки уявлення про стан будинку, про розмір витрат на його термомодернізацію, але також і уявлення про розмір очікуваної економії. Ця економія  буде можливою за умови впровадження певного переліку енергоефективних заходів у будинку. Ці заходи рекомендує енергоаудитор, але це зовсім не означає, що ОСББ  має впроваджувати усі ці заходи. Від деяких, які не є обов’язковими відповідно до переліку заходів пакету “А” «Легкий» чи до пакету “Б” «Комплексний», затверджених Фондом, можна відмовитися. Рішення приймає ОСББ, шляхом голосування на загальних зборах. Причому за рішення має проголосувати не менше ⅔ співвласників будинку.

Після того, як рішення прийнято, ОСББ подає заявку до Фонду енергоефективності. Ця заявка перевіряється Фондом, затверджується, і тоді з ОСББ укладається грантова угода. В ній прописано обов’язки сторін. Цією грантовою угодою Фонд підтверджує свій намір виплатити ОСББ компенсацію у разі, якщо певний об’єм робіт буде виконано з належною якістю.

Одночасно, затвердивши грантову угоду, Фонд  здійснює виплату компенсації за проведення енергоаудиту – 70% від затрачених коштів.

Після того, як Фонд затвердив заявку, ми можемо переходити до розробки проєктної документації. Це також коштує грошей. І мало яке ОСББ має достатні кошти для виготовлення проєктної документації. Тоді як на енергоаудит у багатьох ОСББ вистачає коштів.

Тому для розробки проєктної документації, як правило, потрібне рішення загальних зборів. Збори мають прийняти рішення про джерела фінансування розробки проєктної документації. Для цього зазвичай беруть кредит.

Після виготовлення проєктної документації ОСББ може приступати до проведення робіт. Але процедурою так само передбачено компенсацію 70% за виготовлення проєктної документації.

Ще одні загальні збори потрібно провести перед початком будівельних робіт, так само для того, щоб визначити джерела їх фінансування. Зазвичай також беруть кредит, але це не обов. Коли будівельні роботи виконано – до Фонду подається іще одна заявка від ОСББ. Тоді Фонд проводить верифікацію, тобто перевірку виконаних робіт після чого здійснюється виплата третього гранту.

Про те, чому схема “теплих кредитів” не підходить для Фонду енергоефективності

Фонд енергоефективності не можна було запустити за шаблоном “теплих кредитів”. Адже якщо держава та донори виділяють гроші – а виділено біля 5 млрд гривень на цей час – то ці гроші не можуть використовуватися безконтрольно. Тим паче з таким високим рівнем компенсації.

А що  як нам забезпечити належний контроль в такому випадку? Потрібно побудувати весь процес з дотриманням будівельного законодавства. В будівельному законодавстві чітко прописано, що більшість будівельних робіт вимагає підготовки проектної документації. До речі, це і небезпечно – можна виконати термомодернізацію будинку, а він потім завалиться. Саме тому процедурою Фонду передбачено виготовлення проєктної документації, авторський та технічний нагляд під час виконання робіт, обстеження інженерних систем, а також верифікація (перевірка повністю завершених робіт). А всі ці речі займають час і вимагають грошей.

Тому, говорячи прямо, “теплі кредити” не виконують частини цих вимог і робота Фонду енергоефективності не могла бути виписана за таким шаблоном.

Хтось вважає, що Фонд повільно працює? Але ж це зовсім не так! Він працює швидше, ніж аналогічні Фонди в інших державах, коли вони починали свою роботу. В Литві, в Польщі (хоча в Польщі – дещо інша схема), в Угорщині та Латвії подібні Фонди на початку своєї діяльності працювали значно повільніше. Але вони розпочали свою роботу 10-15 років тому.

У нас уже подано понад 100 заявок ОСББ на участь у програмі Фонду. Звісно, нам усім хотілося б, щоб усе працювало іще швидше. Але будьмо реалістами.

Тим паче прикметно, що під час карантину у зв’язку з коронавірусом темпи подання заявок від ОСББ до Фонду не знизилися. Це дуже хороший знак і серйозне свідчення про інтерес з боку ОСББ до програми “Енергодім”.

Про те, чому ОСББ не змушене брати кредит на термомодернізацію

Джерелом фінансування будівельних робіт, крім грантових коштів та допомоги з місцевого бюджету, майже завжди є кредит. Але ОСББ не завжди повинне брати кредит на всю суму вартості робіт. Адже нещодавно в програму “Енергодім” Фонду енергоефективності була внесена зміна, згідно з якою можна поетапно “закривати” будівельні роботи та отримувати гранти за  завершені етапи робіт.

Інше нововведення полягає у тому, що ОСББ не мусить понести всі витрати, щоб отримати грант. Наприклад, якщо підрядник згоден почекати останні 20% чи 30% грошей до моменту отримання гранту, ОСББ – відповідно – не мусить позичати ці кошти. Однак основну суму, вочевидь, усе ж доводиться залучати у вигляді кредиту. Але Фонду байдуже звідки ви візьмете гроші. Гранти все одно буде виплачено.

Про типові проєкти термомодернізації багатоквартирних будинків

В Україні існує запит на типові проєкти термомодернізації. Це можна зробити, оскільки будинки в нас будувалися переважно за типовими проєктами. І в планах Фонду енергоефективності – зробити й представити  типові проекти термомодернізації типових будинків. Я не можу сказати, наскільки скоро цей продукт з’явиться, але це є в планах.

Утім, варто розуміти: не можна так просто взяти типовий проєкт термомодернізації та застосувати для свого будинку. Адже інший будинок – це інша історія. В одному будинку треба міняти труби – в іншому ні, в одному будинку найбільш необхідним заходом є утеплення технічного поверху, в іншому цей захід взагалі можна виключити тощо

Саме тому до кожного будинку має бути індивідуальний підхід, саме тому Фонд наполягає на проведенні енергоаудиту. Інший будинок – інша історія. Але от типові проєкти потрібні. Вони можуть дати типові технічні рішення і , здешевлення підготовки проєктної документації.

Схожі статті