Муніципалітетам Фінансові програми

Як прискорити темпи реконструкції житла в країнах Східного партнерства

17 вересня 2021 року відбувся вебінар на тему “Підтримка E5P для сталого інвестування в енергоефективність будівель: таксономія ЄС та не тільки”, присвячений обговоренню питань розвитку сфери енергоефективності в країнах Східного партнерства.

Захід організовано багатостороннім донорським фондом E5P “Східноєвропейське партнерство з питань енергоефективності та екології” у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Учасниками дискусії стали представники ЄБРР, Європейської комісії, Міністерства економіки та сталого розвитку Грузії, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO), Міністерства розвитку громад та територій України, Фонду енергоефективності та інші.

Під час заходу було презентовано аналіз ЄБРР у сфері енергоефективності будівель у регіоні E5P, останні оновлення таксономії ЄС, політику щодо декарбонізації будівель та обговорено шляхи прискорення темпів їх реконструкції в регіоні E5P.

Присутня на онлайн заході Віолета Когалнічеану, голова відділу з питань інфраструктури Секретаріату Енергетичного співтовариства зазначила, що сьогодні в багатьох країнах Східного партнерства розвиток програм енергоефективності досі стимулюється міжнародними фінансовими організаціями, не лише в плані фінансової підтримки, але й за рахунок підтримки комунікацій та розробки програм. 

Всюди ми бачимо картину, коли спершу вони успішно реалізуються на рівні державних установ та будівель, але коли програма торкається ринку багатоквартирних будинків та роботи з населенням, все йде не так легко. Тому я вважаю, що наше завдання сьогодні піти далі впровадження програм, розроблених ЄС, та працювати з урядами цих країн над розробкою їх власних стратегій та програм енергоефективності, щоб запустити повномасштабні програми енергомодернізації та мати належну програму кредитування енергоефективних заходів та реновації”, – підкреслила Віолета Когалнічеану.

У свою чергу, Кшиштоф Герульський, експерт з енергоефективності Групи підтримки України Європейської Комісії зазначив, що за роки своєї роботи у сфері європейських програм з енергоефективності спостерігається посилення законодавчих вимог щодо енергоефективності будівель.

Я можу лише рекомендувати імплементовувати в Україні те законодавство, яке вже є в Європі, а не чекати нового. Воно постійно змінюється. Коли ми говоримо про програми енергоефективності будівель в країнах Східного партнерства, мова не лише про зменшення викидів вуглецю, але й про такий важливий фактор, як енергетична безпека”, – зазначив Кшиштоф Герульський.

Експерт з енергоефективності Групи підтримки України Європейської Комісії також виділив основні критерії щодо впровадження ефективної політики енергоефективності:

– верифікація та моніторинг коштів, що виділяються на енергоефективні програми підтримки; 

– реформа централізованого теплопостачання

– проведення тренінгів, промо кампаній для зміни поведінки споживачів та підвищення їх обізнаності; 

– побудова конкурентного ринку енергопослуг; 

– децентралізація, тобто, наділення місцевій владі повноважень самостійно вирішувати питання енергомодернізації будівель на місцях.

Важливо імплементовувати реформу централізованого теплопостачання, інакше мови про енергетичну безпеку не може й бути. Тому що без реформи централізованого теплопостачання є ризик переходу на індивідуальне електричне опалення, що буде справжньою катастрофою з точки зору енергетичної безпеки”, – додав експерт.

У свою чергу, Василь Лозинський, перший заступник Міністра розвитку громад та територій України, який також взяв участь у обговоренні, зазначив, що однією з ключових цілей міністерства є зменшення витрат населення на енергоносії.

Сьогодні у нас діє Фонд енергоефективності, що є для нас вкрай обнадійливим інструментом…Наше завдання також зробити якомога простіші процедури для ефективної роботи Фонду та програми “Енергодім”. Я сподіваюся, що вже у найближчі місяці Уряд спільно з парламентом внесе зміни в правила, щоб зробити процедури більш ефективними”, – зазначив Василь Лозинський.

Він також додав, що ще одним із завдань Мінрегіону у цьому напрямку є приєднання до Програми не лише ОСББ для енергомодернізації їхніх житлових будинків, а й залучення місцевої влади для використання можливостей Програми для енергомодернізації комунальних закладів.

Присутній на заході Олег Покідько, начальник відділу розвитку та навчання Фонду енергоефективності нагадав, що Фонд почав приймати заявки на участь у програмі “Енергодім” у вересні 2019 року. Станом на 10 вересня 2021 року отримано близько 760 заявок від ОСББ, близько 60 проектів вже завершено, понад 600 – знаходяться на етапі реалізації, решта заявок перебуває на розгляді.

Програма передбачає вибір енергоефективних заходів для ОСББ за пакетами: А “Легкий”, реалізація якого дозволяє отримати приблизно 15% економії енергії, та Б “Комплексний”, який забезпечує приблизно 50-55% економії.

Довідково. Східноєвропейське партнерство в сфері енергоефективності та екології або E5P – це багатосторонній донорський фонд, створений для стимулювання інвестицій у муніципальні проекти з підвищення енергоефективності та охорони навколишнього середовища в країнах Східного партнерства. 

Фонд об’єднує фінансові внески Євросоюзу та групи з 21 країни, які використовують для залучення національних коштів та позик міжнародних фінансових інституцій.

Схожі статті