Державна підтримка енергозбереження. За даними Державної служби статистики комунальні платежі залишаються однією з найбільших статей витрат бюджету середньостатистичної української сім’ї і складає в середньому 1300 гривень щомісяця. З настанням зимового сезону ця сума ще збільшується за рахунок використання додаткових опалювальних пристроїв. Враховуючи щорічний перерахунок вартості комунальних послуг питання термомодернізації для мешканців багатоквартирних будинків набуло особливої актуальності. Адже комплексна термомодернізація багатоквартирного будинку може зберігати до 70% тепла і дає змогу майже удвічі зменшити рахунки за комунальні послуги для його мешканців.

З метою утеплення багатоквартирних будинків з жовтня 2014 року по всій території України діє урядова програма «теплих кредитів», розроблена Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України.

Оформити «теплий кредит» можуть власники приватних будинків, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і житлово-будівельні кооперативи (ЖБК).

Програма реалізується наступним чином: ви берете позику в банку для придбання енерго- та теплозберігаючого обладнання (котли, енергозберігаючі пластикові вікна тощо) або для реалізації окремого пункту опалення для багатоквартирного будинку. Держава відшкодовує частину витрат. Програмою передбачено відшкодування з держбюджету у таких розмірах:

  • 20% суми кредиту (не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
  • 35% суми кредиту (не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб – власників приватних будинків;
  • 40% суми кредиту (не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

У разі, якщо позичальником є фізична особа – субсидіант, то за програмою «теплих кредитів» розмір відшкодування становитиме 35%, але не більше 12 000 гривень. У випадку, якщо до складу ОСББ входять родини, які отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир-субсидіантів.

Отримати «теплий кредит» можна у чотирьох державних банках: Ощадбанку, ПриватБанку, Укргазбанку і Укрексімбанку. Строк позики – 3 роки, мінімальний розмір – 10 тисяч гривень, максимальний – 50 тисяч.

За результатами дослідження Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України завдяки роботі урядової програми «теплих кредитів» лише за 2014-2019 роки щорічна економія газу становить 330 млн кубометрів.

З 2015 року на додачу до державної допомоги діють місцеві програми по термомодернізації, які направлені на компенсацію частини відсотків чи суми за «теплими» кредитами для населення та ОСББ (ЖБК). З місцевих бюджетів відшкодовується від 5 % річних до повного погашення відсоткової ставки за кредитом, компенсація суми кредиту складає від 10 % до 40 %.

З умовами програм можна ознайомитись на сайті Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, скориставшись інтерактивною картою регіональних/міських програм і обравши свій регіон http://saee.gov.ua/uk/programs/map

Про можливості програми «Енергодім» Фонду енергоефективності для ОСББ ми писали тут.

Схожі статті