Фінансові програми

Можливості програми «Енергодім» Фонду енергоефективності для ОСББ: що варто знати управителям?

Програма “Енергодім” Фонду енергоефективності націлена виключно на будинки з організованими співвласниками, іншими словами – на ті, де створено ОСББ. Здавалося би – до чого тут управителі? Однак відповісти на це питання, послуговуючись конкретними прикладами – досить просто. Річ у тому, що успішні управителі працюють не лише в будинках, де немає ОСББ. Навпаки – часто навіть організовані співвласники приймають рішення найняти досвідчених фахівців для управління будинком. І не в останню чергу очікуючи від них вирішення проблеми термомодернізації будинку.

Так, за словами директорки однієї з управляючих компаній Львова – Галини Джулай – часто для мешканці багатоквартирних будинків, які страждають від надмірних витрат на опалення та розбалансованих систем теплопостачання в будинках, створення ОСББ – це просто єдиний можливий варіант для того, аби провести термомодернізацію будинку. Більше того – першопочатковою причиною створення ОСББ і є можливість залучення кредитних коштів та грантової допомоги на термомодернізацію.

Галина Джулай допомогла створити ОСББ в одному з будинків Львова – по вулиці Мазепи, 7А – якраз задля того, аби отримати співфінансування на термомодернізацію. І справді – і при створенні ОСББ, і особливо при підготовці проекту термомодернізації будинку роль управляючої компанії була дуже значною.

У випадку із програмою Фонду енергоефективності, процедури якої є дещо вимогливішими, аніж у популярних дотепер “теплих кредитів”, потреба в допомозі фахівців є іще суттєвішою. Саме тому Галина Джулай стала однією з перших, хто на власному досвіді вирішив випробувати програму “Енергодім”, взявши участь – зі “своїм” багатоквартирним будинком у Новояворівську на Львівщині – у пілотному проекті “Перші ластівки”. Управителі, які знатимуть процедури програми та зуміють переконати ОСББ скористатися нею – безумовно, матимуть конкурентні переваги на ринку.

Однак повернемося до самої програми Фонду енергоефективності “Енергодім”. Під час її створення враховувалися українські та міжнародні нормативно-правові стандарти. Це означає, що заходи з енергоефективності в багатоповерхівках виконуватимуться з дотриманням будівельних нормативів. Окрім того, проводитиметься перевірка якості робіт, що убезпечить ОСББ від недобросовісних проектів, гарантуючи надійність та довговічність термомодернізації.

“Енергодім” – це програма часткового відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Програма діятиме до 31 грудня 2023 року, тому ОСББ та управителям варто звернути на неї уваги вже зараз. Завдяки участі у програмі «Енергодім» ОСББ отримають відшкодування витрат на енергомодернізацію свого будинку, компенсацію понесених витрат до 60-70% на роботи, матеріали та обладнання залежно від обраного пакету заходів з енергоефективності.

Суть відшкодування полягає у наданні Фондом грантової допомоги ОСББ на реалізацію енергоефективних проектів. Сьогодні ОСББ може отримати компенсацію витрат на 2 пакети проектів – «Легкий» і «Комплексний».

Так, до пакету «Легкий» як неодмінні елементи входять входять встановлення будинкового лічильника тепла, індивідуального теплового пункту, балансування системи опалення та інші заходи. Він є менш затратним і сума відшкодування за цей пакет становитиме близько 500 тисяч гривень.

Пакет «Комплексний» включає у себе заходи пакету «Легкий», та низку додаткових опцій. Серед них – утеплення огороджувальних конструкцій, заміну чи ремонт вікон у місцях загального користування тощо. Йдеться про відшкодування на рівні 5-6 мільйонів гривень. Детально прочитати про кожен із проектів можна на сайті Фонду енергоефективності.

Розмір гранту для перших 300 ОСББ, заявки яких надійшли та схвалені Фондом, становить:

  • 70% вартості фактично понесених прийнятних витрат на підготовку та реалізацію проектів, тобто витрат на проведення попереднього енергоаудиту, розробку проектної документації та її експертизу (у тому числі обстеження об’єкту/будівлі), послуги з технічного та авторського нагляду, сертифікацію енергетичної ефективності після реалізації проекту, обстеження інженерних систем будівлі, на яких здійснено заходи з енергомодернізації.
  • 60% вартості фактично понесених витрат на будівельні роботи для Пакета заходів «А» та 70% — для Пакета заходів «Б».

Подати заявку на участь в програмі Енергодім можуть ОСББ, які провели енергоаудит будинку та отримали енергетичний сертифікат і рекомендаційний звіт, в якому описані рекомендовані заходи, що зменшать втрати теплової енергії будинку. На основі аналізу даних аудитор надає обґрунтовані рекомендації та пропонує оптимальні види робіт для конкретного будинку відповідно до вимог програми «Енергодім». Це буде перелік заходів пакету «Легкий» чи «Комплексний». Якщо якісь із запропонованих заходів чи робіт вже проведені в будинку, наприклад, встановлено індивідуальний тепловий пункт, то ці заходи можна буде не проводити. Варто знати й те, що для виконання робіт енергоаудитор має бути атестованим.

Щоб стати учасником програми «Енергодім» ОСББ має провести загальні збори та колективно прийняти рішення про модернізацію будинка. В цьому також може допомогти управитель, особливо якщо мешканці будинку вже переконалися в його доброчесності та довіряють управителю. Зрештою – Фонд енергоефективності є державною установою, всі заходи програми “Енергодім” ретельно верифікуються, тож жодних репутаційних ризиків управитель не матиме. Навпаки, допомігши співвласникам розібратися у деталях співпраці з Фондом енергоефективності та проводити енергоефективні заходи, управитель сам позбудеться подальшого валу проблем із будинком – менше нервів щодо проривів труб, менше дрібних робіт щодо благоустрою. Одним словом – управителю термомодернізація будинку вигідна не менше, аніж самим співвласникам.

Докладніше:

Повний текст програми «Енергодім» та додатки за посиланням: http://bit.ly/2MvjzkE

Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j

Детально про те, з чого розпочати кроки до гранту, перелік необхідних документів та форми заявок на сторінці програми “Енергодім”: http://bit.ly/2TVkaNi

Схожі статті