Енергоефективність у містах Новини

Як житомирські ОСББ модернізують будинки за програмою “Енергодім”

Багатоквартирний будинок, що на вулиці Шевченка, 43, візуально виглядає як новобудова. Співвласники дев’ятиповерхівки скористалися програмою “Енергодім”. Тепер вони не лише житимуть в модернізованому будинку, а й споживатимуть менше енергоресурсів та зможуть суттєво заощаджувати на комунальних платежах.

Віталій Остапчук, голова ОСББ, каже: модернізувати будинок співвласники мали намір у лютому 2022 року. “25 лютого були плани підписати договір з банком. Але 24-го полетіли ракети. Ось і все… Цього ж року підрядник запропонував розтермінування…”, — говорить голова ОСББ.

Вартість проєкту з утеплення — 15,5 млн грн, 3,5 млн — заміна вікон, 2,5 млн — встановлення ІТП. Індивідуальний тепловий пункт вже встановили, замінили вікна, двері та балкони в місцях загального користування, труби системи опалення.

“Наразі ці зроблені заходи на перевірці у Фонді енергоефективності, і очікується грант за частину виконаних робіт”, — додає Оксана Рафальська, регіональна консультантка ОСББ з питань енергоефективності.

Поки простежити в цифрах економію мешканці будинку не можуть, бо лічильник встановили тільки 3 грудня: за результатом повірки вони потребували ремонту. Чіткі цифри економії побачать у лютому. Попередньо підрахували, що економія становитиме 50%.

Тепловий комфорт помітно змінився, і це відчули всі співмешканці багатоповерхівки. “Після утеплення до мене люди дзвонили й говорили, що треба  збавляти, бо у квартирах було 28 градусів. Я вдячний міській раді, бо 10% виконаних робіт  погашає бюджет громади.  70 % — Фонд  Енергоефективності”. Дуже хочеться, щоб цю програму місто продовжило і в наступному році, аби зменшити фінансове навантаження на співвласників будинку. А незавершених робіт ще багато”, — говорить Віталій Остапчук.

Йдеться про дію Порядку частини витрат, понесених в процесі  участі програми “Енергодім”.  Бюджет громади відшкодовує 10 % зроблених заходів.  Порядок такого відшкодування затверджений рішенням виконкому від 15.12.2023 року.

Ольга Цал-Цалко, головна спеціалістка управління муніципального розвитку міської ради, пояснює: “Розмір фінансової підтримки ОСББ визначається після верифікації виконаних заходів з енергоефективності державною установою “Фонд енергоефективності” і становить 10 % від суми прийнятих витрат. У 2023 році  на ці потреби  у місцевому бюджеті передбачили 2 млн грн”.

Цей будинок, як і наступний, про який ми пишемо нижче, увійшов  до переліку 500 ОСББ в Україні, які отримають гранти на заходи з енергомодернізації будинків. Себто Фонд компенсує 70 % вартості виконаних робіт.  Бюджет громади — 10%.

Співмешканці десятиповерхівки, що на Святослава Ріхтера, 30, теж скористалися програмою “Енергодім”, обравши для реалізації пакет “В” (комплексний).

ОСББ “Трикотажник” також отримає компенсацію у 70% від загальних витрат від Фонду та ще частину витрат компенсує місто.

Десятиповерховий будинок не старий: збудований у 2000 році, тут — 76 квартир.

Перший етап зроблено:  модернізували дахову котельню та насосну станцію. Наступного року  планують завершити весь комплекс робіт з утеплення. Голова ОСББ Ольга Мельничук показує насосну станцію підживлення тиску води.

“Тиску на 10 поверхів і плюс котельня на 11- му  не вистачало. Тому ми вирішили: необхідно модернізувати і насосне обладнання. Високочастотні регулятори подають тиск такої потужності, яка необхідна для кількості квартир, що беруть воду. Станція працює цілодобово. Якщо більше йде води — відповідно збільшується і тиск. Тому ми досягли максимальної економії”, — каже голова ОСББ.

Економію коштів вже побачили. “За листопад тариф склав 13 грн 89 коп. за 1 метр кв. У 2017 році ця цифра була 19 грн. Але ж тоді і ціна газу та світла була іншою.  У 2018 — 24 грн, у 2019 році — 16 грн, у 2020-му  — 19 грн,  у 2021 – му — 21 грн,  у 2022- му — 27 грн. Вартість електроенергії зараз 2 грн 60 коп. Тоді була 1 грн 80 коп. До модернізації гаряча вода  подавалася тільки у визначений час, і куб води гарячої у 2017 році  становив 83 грн, у 2018 – му — 102 грн, у 2019- му — 85 грн, у 2020 році — 91 грн, у 2021 – му — 107 грн, у 2022- му — 119 грн. На сьогодні у листопаді ми заплатили 83 грн за куб води. Результат економії бачимо. Після завершення комплексних робіт економія буде набагато вищою”, — каже пані Ольга.

4 млн 600 грн  — така  вартість модернізації дахової котельні. На вході до нової котельні — пожежна сигналізація. На випадок аварійної ситуації робота котлів автоматично відключається і  датчики дають сигнал на диспетчера пожежної охорони.

Котли в котельні перемикатися каскадно. За сьогоднішніх погодних умов працює два котли з п’яти. Система автоматизована. Пані Ольга показує монітор, на якому видно: 20,5 градусів — температура у квартирах, 62 градуси — температура води системи теплопостачання.

Як виглядав старий котел, показує Оксана Рафальська на фото.  “Тут  був котел 1989 року. Оператор котельні ходив і регулював все. Чоловік тут проживає у квартирі”.

На фасадній частині будинку,  у північній  його частині, розміщений погодний регулятор, який  дає сигнал котельні в залежності від погоди. Тому у квартирах постійно комфортно — 21 градус.

Загальна вартість проєкту з утепленням будинку — 15 млн грн.  Поки  завершили перший етап.  У наступному році здійснюватимуться роботи з утеплення.

На сьогодні в місті зареєстровано ОСББ в  511 будинках.  Програма “Енергодім” працює з 2019 року. До війни ОСББ успішно користувалося і теплими кредитами та  мали змогу взяти в банках кредити. З початком війни банки перестали кредитувати ОСББ.  Тому програма “Енергодім”,  яка є комплексною, а відтак і складнішою, — на сьогодні реальна можливість для  ОСББ модернізувати будинки.

У важкі часи, які переживає наша країна, це теж важливі кроки  задля того, щоб Україна стала енергонезалежною.

Схожі статті