Енергоефективність у містах

Тиждень сталої енергії ЄС: що говорили про енергомодернізацію житлового сектору України?

1 жовтня, напередодні відкриття 12-го Європейського тижня сталої енергії в Україні за ініціативи Представництва Європейського Союзу в Україні у Чорткові на Тернопільщині відбувся медіа-день, присвячений темі енергомодернізації житлового сектору України. Про це повідомила прес-служба Фонду енергоефективності

Прикладом такої енерготрансформації житла став будинок з ОСББ “Є. Коновальця №2” у Чорткові, модернізований за програмою “Енергодім”. До нього 1 жовтня завітали представники Європейської Комісії, Мінрегіону, Фонду енергоефективності, місцевої влади Чорткова, IFC, ОСББ та ЗМІ.

Екскурсію по будинку провела Лариса Бойчун, голова правління ОСББ “Є. Коновальця №2”. Вона розповіла, що до модернізації їхня стара чотириповерхівка не ремонтувалася вже понад 50 років. Тому чортківчани одними з перших в Україні подали заявку на участь у програмі “Енергодім”, за якою утеплили фасад, дах та цокольний поверх.

Вартість усіх робіт склала 3,9 млн грн, з яких 70% або 2,7 млн грн – грант за Програмою.

Цей утеплений будинок повинен стати прикладом для наслідування не лише для Чорткова, а й для всієї України. За розрахунками енергоаудиторів, після модернізації багатоповерхівки співвласники заощаджуватимуть понад 252,6 тис. кВт∙год/рік або 168,7 тис. грн/рік. Таким чином, споживання енергії скоротиться майже на 35,1%, – розповів Єгор Фаренюк, виконуючий обов’язки директора Фонду енергоефективності.

Присутній на заході Василь Лозинський, Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України нагадав, що в Україні працює державна програма “Енергодім”, за якою ОСББ можуть отримати левову частку компенсації витрат на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках.

Наше міністерство, яке формує державну політику у сфері енергоефективності, в першу чергу, будівель, чітко розуміє, що без дієвих інструментів, таких як Фонд енергоефективності, ми не зможемо досягти успіхів”, – підкреслив Василь Лозинський.

У свою чергу, Хлое Алліо, керівниця операційного відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні підкреслила, що цього року Європейський тиждень сталої енергії відбувається в Україні вдванадцяте під гаслом “Відкриваємо зелений потенціал разом”.

“Україна стабільно підтримує Європейський зелений курс та є активним організатором Європейського тижня сталої енергії. Цьогорічний тиждень – вже 12-й за рахунком, і відкриваємо його ми у гостинному місті Тернополі. Ми заохочуємо українську владу, муніципалітети, приватний сектор, громадянське суспільство та споживачів пропагувати ініціативи з енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії. Все це допоможе Україні на її шляху до переходу на “зелений” курс та у “зеленому” відновленні після пандемії”, – підкреслила Хлое Алліо.

Присутній на заході Володимир Шматько, міський голова Чорткова розповів, що на період 2021-2023 рр. у місті діє програма, за якою містянам відшкодовується частина відсоткової ставки на енергоефективні заходи. На поточний рік у бюджеті передбачено фінансування цієї програми у розмірі 1 млн грн.

За його словами, певна частина бюджетних коштів спрямована саме на впровадження у місті заходів, які допоможуть економити енергію та зменшити кількість шкідливих викидів в атмосферу.

Наш досвід із впровадження заходів з енергоефективності не є чимось унікальним, але ми розуміємо, що долучившись до проекту “Угода мерів – Схід”, взяли на себе відповідальність скоротити викиди CO2 у навколишнє середовище. Ми цього щиро хочемо і спільними зусиллями ми цього досягнемо!” – підкреслив мер.

Чортківська міська рада підписала меморандум про співпрацю з Фондом у вересні 2020 року.

2 жовтня у Тернополі розпочався Європейський тиждень сталої енергії в Україні 2021, в рамках якого у місті в цей день пройшла низка акцій, спрямованих на підвищення у мешканців рівня культури енергозбереження та свідомого споживання ресурсів.

Тиждень розпочався із семінару для міських голів на тему зміни клімату в українських містах.

Серед учасників – мери-підписанти Угоди мерів, делегація Представництва ЄС, міжнародних фінансових організацій, Фонду енергоефективності та асоціації “Енергоефективні міста України”.

Під час події учасники обмінялися ідеями та поділилися досвідом у впровадженні енергоефективних проектів, обговорили шляхи досягнення цілей Європейського зеленого курсу та організації комплексних заходів із протидії і адаптації до зміни клімату.

На сьогодні, саме програма “Енергодім”, яку реалізує Фонд енергоефективності, є одним із дієвих інструментів реалізації цілей Європейського зеленого курсу в Україні.

Одними з переваг, які отримають ОСББ в рамках участі у Програмі – підвищення комфорту й умов проживання, а також зменшення рахунків за комунальні послуги. У середньому до 20% економії за опалення за пакетом А “Легкий” та до 50% – за пакетом Б “Комплексний”. Це реальні показники, які дають можливість кожній родині захистити свій бюджет від надмірних витрат”, – підкреслив Єгор Фаренюк, виконуючий обов’язки директора Фонду енергоефективності.

Наразі у Тернополі налічується 610 ОСББ. У місті діє програма співфінансування енергоефективних заходів на 2021-2024 рр., за якою містянам відшкодовується 10% від суми кредиту, але поки фінансування не виділено.

Схожі статті