Енергоефективність у містах

“ОСББ співпрацювати з Фондом енергоефективності найвигідніше саме зараз”, – Тетяна Тимошина

Днями Фонд енергоефективностi отримав двi заявки від миколаївських ОСББ, проєкними менеджерами для яких стали представники спілки “Асоціація розвитку житлового фонду”. Тому ми вже з певнiстю можемо стверджувати, що дiяльнicть проєктних менеджерiв – фахiвцiв, покликаних допомагати ОСББ у проведеннi енергоефективних заходiв за програмою “Енергодiм” Фонду енергоефективностi – вже принесла першi плоди. Тим актуальнiшим є наше iнтерв’ю з Тетяною Тимошиною – головою громадської спілки “Асоціація розвитку житлового фонду” (Миколаїв), однiєю з перших в Україні проєктних менеджерок, що працює з ОСББ по програмі “Енергодім”, активно опановує нову професію з березня 2020 року.

Ми підготували два матеріали на основі цього стріму. Перед вами – перший матеріал, в якому Тетяна Тимошина розповідає про важливість співпраці ОСББ та Фонду енергоефективності та роль нової інституції – проєктних менеджерів – у цій співпраці. Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Тетяни Тимошиної, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:

Про діяльність Асоціації розвитку житлового фонду

Наша спілка “Асоціація розвитку житлового фонду” консультує ОСББ у місті Миколаєві з березня 2020 року. Спілка має трьох співзасновників, кожен з-поміж нас вносить посильну допомогу. По суті це два проєктні менеджери, які вже отримали відповідні сертифікати від Фонду енергоефективності та людина, яка займається юридичним супроводом. Зараз ми прагнемо розширюватися, тож набираємо до Асоціації нових фахівців. Наша Асоціація є неприбутковою громадською організацією, договори з ОСББ щодо проєктного менеджменту ми заключаємо від імені Асоціації.

Наразі наша консультаційна робота здійснюється на безоплатній основі. При чому це ми робимо з власної ініціативи – ніхто нас до консультування ОСББ не зобов’язував. Ми намагаємося переконати голів правлінь ОСББ у тому, що багатоквартирні будинки необхідно енергомодернізувати. Для цього ми проводимо докладні семінари, конференції, консультації. Спершу це якийсь час відбувалося у офлайн-форматі, але у зв’язку з коронавірусною інфекцією ми перейшли в онлайн-формат.

Зараз ми щотижня проводимо онлайн-семінари для голів правлінь ОСББ в Zoom. У нас навіть є ролики з місця подій: як енергоаудитор проводить аудит будинку, які документи він заповнює, які заходи треба зробити щоб енергомодернізувати будинок, як проводиться утеплення, аж до того який утеплювач використовується, яка фарба. Всі наші консультації – безкоштовні.

Ми впевнені, що крім ОСББ, крім самих ініціативних співвласників, ніхто багатоквартирні будинки в Україні не термомодернізуватиме. Просто не вистачить коштів.  При цьому держава та місцева влада пропонує дуже ефективні програми підтримки, які значно здешевлюють енергомодернізацію будинків. Тож ці фактори – ключові, щоб починати працювати над модернізацією своїх будинків саме зараз. Тож наша мета – допомогти ОСББ усвідомити цю потребу і наявні можливості та пройти весь шлях від ідеї до модернізації будинку.

Про те, чому ОСББ працювати з Фондом енергоефективності найвигідніше саме зараз

Зараз ми працюємо з 12-ма клієнтами – ОСББ. З сімома ОСББ ми заключили договори, при чому п’ять договорів зараз на стадії підписання: узгоджуємо всі деталі. Для того, щоб залучити цих клiєнтiв, ми взяли списки ОСББ, створених у Миколаєві та продзвонили їх за списком. При обдзвонах спілкувалися з головами правлінь, пояснювали переваги від термомодернізації.

У нас – прогресивне місто, чимало ОСББ вже скористалися “теплими кредитами”, провели заходи з енергомодернізації. Тому є що показати “новачкам” у цій справі: що таке ІТП, що таке балансувальні клапани, які зміни для будинку викликає їх встановлення. Також представники ОСББ можуть поспілкуватися з мешканцями будинків та головами правлінь ОСББ, які вже організували енергомодернізацію.

Також ми розповідаємо про переваги програми “Енергодім” Фонду енергоефективності для ОСББ. Звісно, спочатку це було складно, але в таких розмовах здобувався досвід – як зацікавити ОСББ, на яких моментах програми зробити акценти тощо.

До того ж Фонд час від часу – згідно з побажаннями ОСББ – оновлює програму “Енергодім”, удосконалюючи її. На цих нововведеннях ми також акцентуємо при розмовах із ОСББ. Наприклад, зараз є така практика: ті ОСББ, які подадуть заявку до Фонду і Фонд підтримає її до 31 грудня 2020 року, зможуть “закривати” роботи по актам виконаних робіт. Це значить, що не потрібно брати в банках додаткові кошти: можна заплатити, припустимо, 30%, закрити проведені роботи актами  та отримати компенсацію. А вже після – повністю розрахуватися з підрядниками. Знову ж таки, перші 500 заявок від ОСББ можуть забезпечити їм додатково 20% гранту. Тобто краще вже зараз співпрацювати з Фондом, ніж відкладати на потім. І це стимулює об’єднання співвласників активно цікавитися програмою “Енергодім”.

Наразі для ведення всіх наших проєктів вистачає двох проєктних менеджерів, оскільки до активної стадії співпраці щодо енергомодернізації будинків ми ще не перейшли. По суті, проєктно-кошторисна документація лише по одному ОСББ була здана у Фонд енергоефективності. Коли вже почнуться роботи – тоді буде зрозуміло, чи достатньо часу в проєктних менеджерів на всі проєкти одночасно, буде зрозумілим справжнє навантаження.

Поки ми розраховуємо, що один проєктний менеджер може вести біля 8-10 проєктів одночасно, за умови, що вони будуть на різних стадіях реалізації – якісь вже підходитимуть до завершення, інші – в активній, ще інші – на підготовчій стадії. Однак якщо більшість проєктів буде на основній стадії – тоді одночасно вдасться вести менше проєктів, адже доведеться постійно виїздити на об’єкти, контролювати якість виконання робіт.

Ми усвідомлюємо, що саме від проєктного менеджера багато в чому залежатиме якість проведеної модернізації, зрештою – економія та комфорт, який отримають співвласники. Оскільки саме проєктний менеджер контролюватиме 3 фактори – це гроші, час виконання проєкту та якість. Якщо все це оптимально поєднуватиметься – значить термомодернізація буде успішною. Але для цього потрібен ретельний контроль з боку проєктного менеджера.

Про можливість розширення бізнесу проєктного менеджера на інші міста

Наша Асоціація націлена не лише на роботу в Миколаєві: десь близько 2 місяців ми пробуємо розширити свою діяльність на місто Херсон. Двічі на місяць ми проводимо виїзні семінари у співпраці з херсонською Асоціацією ОСББ. Збираємо фокус-групи з 7-8 голів правлінь ОСББ, яким детально розповідаємо про проведення енергоефективних заходів, про послуги проєктних менеджерів та переваги ОСББ від їхньої роботи. Популярно пояснюємо, чому саме зараз найвигідніше проводити енергомодернізацію будинків, користуючись програмою Фонду та місцевими програмами. Адже після того, як буде реалізовано 500 перших проєктів – умови участі в програмі будуть вже менш вигідними.

Дуже хочеться “заразити” цією ініціативою якомога більше голів правлінь ОСББ. Ми переконалися, що проводити енергоефективні заходи варто саме зараз – тому щиро переконуємо в цьому ОСББ. Мало того, що енергоефективні заходи принесуть економію – іще й зросте якість життя в таких будинках! Коли іще ОСББ зможе з такою компенсацією поставити індивідуальний тепловий пункт чи замінити труби? А все це безпосередньо впливає на якість життя у будинку, приведе до зменшення аварій, вирівнювання температури. Чим раніше це станеться – тим краще.

Про те, чому співвласники мають вкладати власні кошти в термомодернізацію 

Звісно, є деяка протидія енергоефективним змінам від людей, які гадають, що їм все дістанеться безкоштовно, що термомодернізацію зробить їм хтось інший, але не вони самі. Так, працювали ми з одним будинком, де мешканці прямим текстом говорили: “А чому ми маємо щось вкладати? Нехай нам ЖЕК чи управляюча компанія це все забезпечить.” А звідки зараз в управляючої компанії на все це кошти?

Я переконана, що якась частина компенсації мусить йти від ОСББ, від співвласників. Чому? Бо це додає відповідальності. По-перше, за той стан будинку, який є зараз – відповідають співвласники і треба всім чесно усвідомлювати проблеми, які є в будинку, а не закривати на них очі. По-друге – за проведення самих робіт. Адже якщо ти вкладаєш власні гроші – ти більше цим цікавишся, ретельніше контролюєш. А по-третє – за те, що буде потім. За те, щоб все нове обладнання правильно обслуговувалось, адже воно стає спільним майном. Давно відоме правило – все, що дісталося нам абсолютно безкоштовно, ми й цінуємо значно менше, ніж те, де є частка нашої праці чи наших коштів. У випадку з термомодернізацією воно також працює.

Про переваги ОСББ та муніципалітетів від роботи Фонду енергоефективності

Беручись до енергомодернізації будинку, співвласники нічим не ризикують. У Фонду енергоефективності є гроші. При чому – з міжнародними гарантіями, тобто тут точно, без жодного ризику: погодили документи з Фондом, здійснили енергомодернізацію – і свою частку Фонд наддасть. Це перше. Друге – міська влада. Їй також вигідна ситуація, що склалася зі співфінансуванням: – це значно більш цільове й раціональне витрачання коштів місцевого бюджету. Адже гроші, яке місто могло вкласти в один будинок колись – тепер може вкласти в 3, в 4 будинки. Тому існування Фонду вигідне усім, хто бодай якось стосується цього. Але людям потрібно це пояснити. Показати приклади, привезти на об’єкт, супроводжувати, контролювати якість потім. От тут важливою є роль саме проєктного менеджера.

Про оптимальні стосунки ОСББ та муніципалітетів 

Я вважаю, що ОСББ мають працювати з муніципалітетами, щоб раціональніше витрачалися кошти платників податків. Програми співфінансування тут – оптимальний варіант. У нас є програма “Теплий Миколаїв”, вона працюватиме ще 2 роки. Це – програма допомоги ОСББ. Раніше вона співфінансувала “теплі кредити”, але наступного року для ОСББ їх не буде. Але сподіваємось, що частина коштів по програмі буде переведена на програму “Енергодім”.

Також я вважаю, що муніципалітети мають також проводити освітню роботу з людьми щодо розвитку їхніх будинків. Пояснювати – хто і як може користуватися міськими програмами, з чим їх найкраще поєднувати, що вийде в результаті. Адже люди довіряють муніципалітетам в Україні, тому гріх цією довірою не скористатися в позитивному руслі. В місті неодмінно має бути така людина, або служба, яка пояснюватиме людям ці всі необхідні речі. Адже знання – це потужна сила, яке веде до змін.

 

Схожі статті