Енергоефективність у містах Місцеві програми фінансування

“Головне – зробити перший крок, а він завжди за громадами. Не треба чекати когось зверху”, – Тетяна Зятікова

Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Тетяною Зятіковою, проєктною менеджеркою КУ «Агенція розвитку міста», м. Житомир і експерткою з впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки. 

Читайте у другій частині інтерв’ю про План дій зі сталого енергетичного розвитку Житомира, який інші міста можуть використати як орієнтир для створення власних програм розвитку. 

Управбуд: Що передбачає Ваш План дій зі сталого енергетичного розвитку?

Це документ, який включав такі сектори: муніципальні будівлі, житлові будівлі, муніципальне громадське освітлення, транспорт і виробництво теплової енергії та водопостачання. Сьогодні у кожній із цих сфер ми маємо певний проєкт, направлений на зменшення споживання енергії в кожному з цих секторів.

Перелік заходів у проєкті є визначеним у часі, у грошах. Ми визначили також напрямки роботи у секторах. Варто зазначити, що проєкти відбуваються як послідовно, так і паралельно. Для цього ми і написали стратегічні різні документи, які би допомагали нам рухатись у різних напрямках. Тому якщо загальні моменти були визначені в плані дій, то деталі були описані в наступному документі, у програмі «муніципальний план», яка діє 4 роки. Зараз діє вже друга програма – з 2021 по 2024 рік. 

Перша була з 2017 по 2020 рік, і вона була написана в рамках швейцарського проєкту по впровадженню Європейської Енергетичної Відзнаки. Європейська Енергетична Відзнака – це система управління енергетичною політикою міста, коли створена робоча група і всі працюють над тими цілями, які собі поставили і вирішують питання в сфері енергоефективності. Вона дозволяє оцінити місто таким, яким воно було вчора, і яким є зараз. У 2019 році ми навіть пройшли міжнародний аудит і отримали Європейську Енергетичну Відзнаку. На сьогодні тільки два міста в Україні мають таку Відзнаку: Вінниця та Житомир. Приємно, що інші міста теж намагаються розвиватись у цій сфері.

Варто також зазначити, що місто сьогодні живе не лише своїми програмами, бо йому не вистачить ресурсів виключно зі свого бюджету. У сфері енергоефективності кошти можна залучати, і це залучення окупається за рахунок економії. Пізнаваність міста загалом була досягнута якраз за рахунок стратегічних документів і стратегічного мислення, адже дуже важливо для донорів, партнерів, інших організацій бачити плани громади, чи є в громади політична воля, чи є в місті створений відділ і комунальні установи, що займаються цим. Абсолютно кожен проєкт, що був залучений до міста з 2014 року, цікавився тим, чи є в нас стратегія, цілі, документи, як-от план дій.

 

Управбуд: Тобто ці документи – це інструмент довіри?

Факти говорять про те, що це дійсно так. Над цією програмою ми починали працювати в 2010-2012, уже 2021 рік, пройшла вже не одна каденція була, змінювався депутатський корпус, але ми досі працюємо. Це хороший інструмент для інституційної здатності, це допомагає не забувати, бачити базу.

 

Управбуд: Чи робить такий стратегічний системний підхід і політика місто привабливим для життя?

Я переконана, що це має своє значення, бо дійсно в першу чергу ми думаємо про те, де нам комфортно. Міста зараз почали конкурувати за людей, бо їм потрібен персонал, розумні люди. І як їм це зробити? Саме через інфраструктуру, комфортні умови, якісне повітря чи воду, нормальні умови життя в багатоквартирних будинках. Будь-яку громаду можна порівняти з будинком, адже коли ти його обираєш, ти теж дивишся на те, в якому він стані, чи зроблений ремонт, скільки ти платитимеш за комунальні послуги, у якому районі ти живеш. Навіть з мого досвіду я можу це підтвердити: я колись працювала в ОСББ, а поруч були будинки, де такого не було. І коли приходили люди, які хотіли купити чи зняти квартиру в моєму будинку, вони говорили, що лишаються, адже у нас був і ремонт даху, і робочий ліфт, і все прибрано. Здавалось би, що це банальні речі, але так це і працює. І в громаді теж так.

 

Управбуд: Серед напрямків, які Ви обрали для інтегрованого розвитку, був житловий сектор, і ви говорили, що це виклик для муніципалітету. Розкажіть більше про це.

Давайте не забувати, що житловий сектор – це приватна власність. Міська рада, депутати не можуть керувати тим, що не є їхнім. І виклик полягав у тому, як ми можемо допомогти цьому сектору, адже вони найбільші споживачі енергії, вони найбільше викидають СО2 в атмосферу.

Але завдяки тим можливостям, як теплі кредити, програму енергодім, місцеві програми підтримки, тепер працювати з цим легше. Сьогодні в Житомирі працює програма по теплих кредитах, велика кількість будинків уже скористалась цією програмою і модернізували свої квартири, будинки. До комплексної модернізації приводить нас програма енергодім, коли жителі можуть звернутись до міської ради й почати працювати над цим.

 

Управбуд: Зараз європейські міста ставлять для себе ціль zero-waste, а ми говоримо про 20%. Чи реально говорити про те, що Житомир є енергоефективним містом на сьогодні, і чи в перспективі воно може стати містом з нульовим рівнем викидів?

Дійсно для багатьох громад поставити навіть 20% зменшення споживання за 10 років – це амбітна ціль. Але на мою думку, потрібно не боятися і ставити собі амбітні цілі, хай ми будемо рухатись до цього не так швидко, як хотілось би, але головне йти в тому напрямку.

Чи є Житомир енергоефективним? Варто судити по тих проєктах, які робляться, бо сьогодні, наприклад, 100% муніципального вуличного освітлення є енергоефективним, у сфері теплопостачання встановлюються ІТП в багатоквартирних будинках, замінюються мережі від котелень до будинків, модернізуються самі котельні, будуються ТЕЦ, закуповується громадський транспорт, що є екологічно дружнім, є програми підтримки в багатоквартирних будинках. Кілька проєктів з бюджетної сфери ми вже закінчили, мова тут іде про утеплення садочків, лікарень, шкіл, і маємо на черзі наступний, у рамках якого плануємо утеплити біля 40 будівель.

 

Управбуд: Що можуть робити маленькі міста без значного бюджету для підвищення енергоефективності?

Потрібно спершу чітко зрозуміти проблему, де є потенціал. Для цього потрібні люди. Але для того, щоб почати це все, точно важливо, щоб була політична воля й визначений пріоритет. Після цього знайдуться і люди, і ресурси, і можливості, ви стаєте відомими на території України, інших європейських країн, як це було в нас. Тоді до вас почнуть самі звертатись ваші потенційні партнери. Після цього знайдіть особу, яка захоче вас підтримувати й іти з вами, навколо якої об’єднуватимуться всі небайдужі. Це не обов’язково мають бути працівники міської ради, це може бути хтось із депутатського корпусу, громадських організацій чи бізнесу. Потім з’являться документи, кваліфікація працівників, ресурси.

Головне – зробити перший крок, а він завжди за громадами. Не треба чекати когось зверху, збоку, треба наважитися взяти собі амбітну ціль. Саме з мрій починаються перші кроки й хороші результати.

 

Управбуд: Ви сказали, що громади мають взяти на себе відповідальність, поставити ціль і рухатись до неї. Це саме відбувається і в ОСББ, де постійно є якісь скарги. Як це все відбувалось у Вас?

Так, це дуже гарний досвід, який мені і зараз допомагає працювати і не здаватись, коли щось не виходить. Коли у 2012 році я почала працювати головою ОСББ, дах тік, через це не працював ліфт, підвали були теж мокрі, ремонт у під’їзді не робився. Усе це потребувало людей, сил іта ресурсів. Але нам вдалось усе зробити менше ніж за рік, фактично за 9 місяців. Уже після того, як ми цього досягнули, ми почали думати про енергоефективність, встановлювати енергоефективні лампи, ставили датчики, замінювали вікна. Із таких маленьких кроків ми показували, що місцевими й державними програмами можна користуватись. І сьогодні у будинків є безліч можливостей скористуватись цими програмами.

 

Управбуд: Можете окреслити покрокову інструкцію на шляху до енергоефективності?

По-перше, долучіться до проєкту «Угода мерів – Схід», він структурує вам розуміння, дозволить визначити сектори, в яких Ви працюватимете. Далі потрібно буде сформувати команду людей, які працюватимуть у цьому напрямку. Потім розробити план дій, та маленькими кроками досягати результатів. На допомогу в цьому прийдуть наступні документи, такі як цільові програми, муніципально-наратичний план. Якщо місто вважатиме за потрібне, впровадьте Європейську Енергетичну Відзнаку, що дозволить Вам ще ширше дивитись на сферу енергії та клімату, а також залучить ще більше прихильників.

Інструментів багато, але це головні, про які варто було би згадати.

Схожі статті