Головна Енергоефективність Технології та матеріали

“До 47% тепла дозволяють економити електронні терморегулятори з графіком користування приміщенням”, – Олексій Жданов

Управбуд продовжує знайомити управителів та голів правлінь ОСББ із лайфхаками, що не лише допоможуть економити тепло в багатоквартирному будинку, але й дозволять досягти максимального комфорту для мешканців. Темою нашого чергового стріму, а з тим і цього інтерв’ю, стало застосування смарт-систем у будинках з ОСББ задля підвищення енергоефективності та безпеки. 

Співрозмовником Управбуду цього разу став Олексій Жданов, керівник технічного відділу компанії Danfoss Україна. До першого матеріалу ми відібрали відповіді Олексія Жданова, що стосуються роботи смарт-систем керування опаленням у приміщеннях багатоквартирного будинку. 

 

Що таке “смарт-системи” і яким чином вони можуть допомогти ОСББ ставати ще енергоефективнішими? 

Я говоритиму передовсім про смарт-системи керування опаленням, якими займаюсь із 2008 року. Одразу зауважу, що я би їх в жодному разі не називав “розумними будинками”, щоби не виникло упереджень.  По суті, це розумна система, що може керувати опаленням, і, якщо потрібно, теплою підлогою, оскільки такі системи зазвичай можуть в собі поєднувати декілька функцій.  У смарт-системи закладено такі алгоритми, логіку роботи, яка дозволяє витрачати рівно стільки енергії для опалення, скільки потрібно, без зменшення вашого комфорту при перебуванні в приміщеннях. В ці системи вкладено дуже багато досвіду, багато розробок наших данських та інших колег. 

Оскільки із вами ми говоримо про про багатоквартирні будинки, зазвичай опалення помешкання відбувається там за рахунок радіаторів конвекційного типу, що встановленими під вікнами. Перед тим, як детальніше говорити про смарт-системи, проговорим основи: для того, щоб система опалення в багатоквартирному будинку старої забудови була ефективною і працювала саме так, як хочете ви, і при тому витрачала мінімум енергії, мають бути реалізовані декілька попередніх кроків, які обговорювалися вже і на порталі Управбуд, і багато обговорюються різними спеціалістами, у ході технічних дискусій. 

Якщо ми говоримо про модернізацію старого житлового фонду з однотрубними системами, то хоч вони не сучасні, але можуть бути модернізовані, можуть бути регульовані та можуть показувати досить непогані результати. Тобто на першому етапі при термомодернізації цілого будинку має бути встановлений індивідуальний тепловий пункт (ІТП), тоді ви будете мати на будівлю загалом стільки тепла, скільки їй потрібно. 

Окрім цього, має бути встановлено всередині будівлі балансування – для того, щоб це тепло було правильно розподілено між квартирами. Не щоб перші 10 квартир отримали тепло,  а решта знову мерзнули, і їм стало тільки гірше. І тільки на наступному етапі ми можемо говорити про так звані побутові смарт-системи, які, по-перше, дозволять економити ще більше, а по-друге, додатуть комфорту. 

Однак сьогодні ми будемо говорити не тільки про економію, але ще й про комфорт. Як комфорт перебування в будівлі, так і комфорт керування цим всім господарством взагалі. Нічого складного зараз у цьому немає. 

Як це працює? Передовсім, варто в старих будівлях виконати усі кроки, про які я казав раніше. Якщо говорити про складне питання розподілення витрат в модернізованих однотрубних системах, то там є розподілювачі, які встановлюються на кожному опалювальному приладі, і потім все тепло, яке було спожито (формально воно обліковується за загальним принципом, а точка обліку – загальнобудинковий лічильник), розподіляється між мешканцями. 

Тут також є дуже великий запас можливостей, як можна економити тепло. Адже ці витрати тепла по-різному враховуються. Передовсім, варто встановити радіаторні терморегулятори, починаючи від найпростіших, механічних, де можна обертом ручки регулювати, скільки тепла вам потрібно для комфортного та економного опалення. Що робить такий пристрій? Він, фактично, підбирає положення вашого клапану, який є практично на будь-якому радіаторі. Замість стандартної “ручки” можна встановити терморегулятор. 

механічний газоконденсатний радіаторний терморегулятор Danfoss RA 2000

Як саме працює клапан ручного регулювання і чим він гірший за терморегулятор? 

Ви можете вручну поставити якусь потрібну вам температуру. Тоді буде фіксований потік тепла через радіатор, і ви будете отримувати фіксовану кількість теплоносія, якщо не змінюється температура на вході. А якщо змінюється погода, змінюється температура у вас у помешканні щось (наприклад – ви відкрили вікно), а кількість тепла, яке проходить через ваш радіатор, майже не змінюється. 

Вона зміниться, якщо встановимо тепловий пункт і він буде правильно налаштований. Якщо ви помітите зміни і вам стане не дуже комфортно, наприклад – жарко – тоді варто прикрутити цей краник, обертаючи червону кришку. Якщо стає холодно – тоді знову його відкрутити, і так далі. 

Ось так протягом опалювального сезону можна клапан відкручувати і закручувати. Але це спочатку може й цікаво, а потім набридає. Тоді люди встановлюють терморегулятори. Це значить, що, фактично, на цей клапан встановлюється сенсор. Щоб перевірити, як це працює, ручку можна зняти. Бачимо клапан, який регулюється, вхід в нього дуже маленький (близько 1,5 мм). 

Слід розуміти, що неможливо звичайним краном відрегулювати тепло, як би не здавалось, що так можна. Для цього є спеціальний пристрій – встановлюються такі сенсори, які й буде автоматично підтримувати ту температуру, яку ви встановите в своєму помешканні. 

Чи складно встановити такий терморегулятор і яка його функція?

Візьмімо Danfoss-клапан і сенсорний Danfoss-терморегулятор. Вони підходять одне до одного, встановити такий терморегулятор дуже просто. Навіть знімати його потім буде складніше, ніж поставити. На терморегуляторі є дуже проста шкала, на якій ми виставляємо потрібну температуру. Далі чутливий елемент терморегулятора буде самостійно, у відповідності до встановленої цифри, відкривати або закривати клапан, забезпечуючи ту температуру, яка вам потрібна в приміщенні. Це таке найпростіше регулювання. 

Припустимо, ви відкрили вікно, і в приміщенні стало холодніше. Тоді терморегулятор відкриває клапан, даючи більше тепла. Стало тепліше, чи на кухні працює плита, чи у приміщенні багато людей – тоді терморегулятор перекриває радіатор, який при цьому може стати холодний. Адже основним показником є температура повітря, а не радіаторів. 

Дуже поширене питання, яке задають у зв’язку із цим – “А чому в мене два радіатори, один з яких теплий, а другий холодний?”. Відповідь – також питання: “Чи вам комфортно? Підтримується 21-22 градуси, які ви поставили?” На що людина, найпевніше, відповість – “Так, підтримуються, мені просто цікаво, чому то один холодний, то інший”. А вже тут потрібно розуміти, що ми маємо справу зі смарт-системою, тобто вона сама обирає, як їй працювати і скільки потрібно тепла. 

Чи існують якісь видозміни терморегуляторів, чи лише певна класична модель? 

Щойно я розповів про принцип роботи найпростішого терморегулятора. Він уже дозволяє отримати економію за рахунок автоматичного підтримання температури в приміщенні. 

Наступний рівень еволюції, який дозволяє зекономити ще більше – це електронні терморегулятори, які можна встановлювати на такий же клапан, наприклад – із використанням різних перехідників. 

Скажімо, є терморегулятор, який можна програмувати наперед, встановлювати тижневу програму. Після такого програмування він автоматично може підтримувати вже не одну температуру, а дві – “комфортну” та “економну”. 

Звісно, якщо ви постійно перебуваєте вдома і вам постійно потрібна одна й та ж температура і вдень, і вночі, то між класичним і програмованим терморегуляторами єдина різниця – в ціні, а в економії ви її не відчуєте. Але як показує досвід наших данських колег, більшу частину економії, аж до 47%, можна отримати завдяки використанню графіку. 

Припустимо, мені вночі більш комфортно знизити температуру на пару градусів. Вручну крутити в кожній кімнаті механічні пристрої я не буду, це незручно. Людська природа така, що, може, буде натхнення погратися з цим тиждень. А потім повернутися до цього, коли вже буде ринкова ціна на газ без дотацій держави. Але навіть тоді, коли буде така необхідність, просто крутити клапан – незручно. 

Електронні терморегулятори Danfoss Eco можна програмувати по власному графіку користування приміщенням

Рано чи пізно люди все одно приходять до чогось більш зручного. Особисто мені, як і більшості людей, хочеться, щоб таку технічну роботу за мене робила якась електроніка. 

Як саме ви порадите використовувати такий електронний терморегулятор? 

Якщо треба переналаштувати графік, ви заходите в меню пристрою і налаштовуєте відповідно до власних потреб. Графік тижневий, встановлюється на кожен день окремо (періоди “комфорту” і “економії”). Більшості людей зручно, коли зранку вони прокидаються в теплішому приміщенні і ввечері, коли вертаються додому, щоб було тепло. А от уночі можна зробити менше температуру. На вихідні ж, коли ви весь день вдома, комфортну температура можна залишати на весь день. Або можете відрегулювати так, як зручно саме вам. 

Завдяки зміні температури, її пониженню на пару градусів, вдається зекономити ще додаткову кількість тепла. Тобто використання таких терморегуляторів реально дає економію. 

Слід сказати, що ще одна причина використовувати терморегулятор – це зручність. Справа в тому, що радіатор не завжди  знаходиться в зручному місці, ви й самі про це знаєте. Буває, він закритий стільницею, або знаходиться в якійсь ніші. І для того, щоб ці незручності нівелювати, є іще досконаліша версія терморегулятора. Вона трохи більша за розмірами, оснащена дисплеєм, який відображає встановлену температуру. Якщо покрутити пристрій, то температура змінюється.

І от що найцікавіше – до такого пристрою вже можна підʼєднатися за допомогою телефону через блютуз, встановивши відповідний додаток. І вже зі смартфона можна налагоджувати кожен із радіаторів: припустимо, їх у вас 5, і завдяки цьому пристрою не потрібно крутити і переналаштовувати кожен із них – це економить час і спрощує доступ до налаштування. Це зручно. 

Ви ж помічали за собою – якщо вам незручно щось робити, ви – навіть якщо це приносить економію – через якийсь час, може несвідомо, й перестанете це робити. Так само й тут – налаштування температури стало максимально зручним. Усі, хто поставив таку систему, щотижня слідкують за нею, як малі діти: що там змінилося, яка температура, яка може бути економія. 

Цей пристрій здається таким простим, але всередині він досить технологічний. Тут дві звичайні батарейки, є моторчик, в якого більше 800 положень клапану, він автоматично вибирає робочу зону, підлаштовується під ваш клапан і дуже точно вимірює температуру. Тут є декілька датчиків всередині. На основі вимірів, які робить цей пристрій, він коригує роботу системи. Там є прописаний алгоритм, і пристрій досить точно все вимірює. Пристрої досить сучасні, досить розумні і дозволяють зручно керувати системою. 

Іще одна зручність – у такого терморегулятора енергонезалежна памʼять, тобто навіть якщо батарейки витягнути, а потім вставити нові, він продовжить працювати. Перш ніж батарейки повністю розрядяться, він почне блимати червоним. Тобто тут є все, щоб ви про нього не забули й не припинили використовувати такі терморегулятори по-максимуму. 

Цікаво! Я так розумію, це і є “найпросунутіша” версія терморегулятора? 

Насправді це не зовсім так, адже є іще й наступне покоління, третя. Якщо перед цим ішлося про налаштування по блютузу, тобто все одно локальне, в межах однієї квартири фактично, в зоні дії пристрою – тобто це йдеться про 10-15 метрів відстані – то системах на зразок Danfoss Ally таких обмежень уже немає. 

Бо в цьому випадку вже йдеться про пристрій із ZigBee-радіомодулем. Всі пристрої такого типу об’єднуються в одну систему, якої вже можна керувати дистанційно, з будь-якої точки світу. Такі пристрої вже під’єднуються до інтернету та керуються через мобільний додаток. 

Danfoss Ally™ — смарт-система для управління радіаторним та гідравлічним підлоговим опаленням.

Чи часто ваші клієнти використовують цю опцію в повсякденному побуті? 

Звісно, адже життя сьогодні стало доволі непередбачуваним, тож іноді треба швидко кудись поїхати і немає змоги контролювати все, налаштовувати наперед. А тут – ви кудись поїхали, хоч і за кордон, а вже там спокійно взяли мобільний, вимкнули або перевели цю систему в режим очікування. Якраз тут можна порадити використання графіку з режимом “Відпустка” чи “Відрядження”. 

Припустимо, ви виїжджаєте, вас немає в приміщенні досить довгий час, тиждень-два взимку. Тоді можна перевести всю свою систему в економний режим. Використовуючи такий алгоритм керування, з досвіду наших західних колег, взимку можна досягти економії більше 40%. 

А як щодо українського досвіду? 

Реально з досвіду в Україні можу сказати… залежно що ми з чим порівнюємо. Якщо порівнювати із системою без терморегулювання такого типу, тобто якщо ви маєте доступ до налаштування, але не “смарт” – тоді можна сміливо говорити про 30% економії. Але це якщо ви налаштували систему згідно з різними графіками і пониженнями температури в “економ”-режимі. 

Якщо ж ви встановили таку систему і поставили 30 градусів у всіх кімнатах і нічого не регулюєте – звичайно, про економію тут казати не можна. На мою думку, ринкові ціни на енергоносії в Україні зроблять своє діло, і ми всі почнемо економити, звернемо увагу на пристрої такого типу. 

Знаєте, коли я раніше бував у Австрії, то вони встановлювали 16-17 градусів у готелі. Я дивувався – “Якось так холодного, чого ви так мало ставите?”. На що мені цілком резонно відповідали – “А для кого витрачати тепло? Ось ви прийшли в готель, крутніть собі регулятор – і стане тепліше”. Ми, українці, якось на це не звертали уваги, але, думаю, скоро будемо звертати, тут є тарифна специфіка очевидна. 

Сучасні смарт-системи контролю опалення дозволяють замість ручного, не дуже точного налаштування, робити його в повністю автоматичному режимі. Це приносить досить суттєву економію для приватних домогосподарств (там можна говорити про ще більші цифри). Однак це дуже актуально і для власників квартир за умови, якщо ви сплачуєте за те, що спожили у власній квартирі. 

Я не говорю зараз про такий колгосп, коли є багатоквартирний будинок, і там не хочуть нічого робити. За великим рахунком, у таких будинках всім усе одно, скільки буде втрачено тепла, скільки часу відкриті вікна і так далі – все одно таким співвласникам не відомо, за що ж вони платять. 

А коли починається облік тепла, коли це відображається в платіжках, тоді ми починаємо думати про економію, яка може бути дуже і дуже суттєва. Можете самі порівнювати цифри тих, хто платить за тепло за умов, що будинок без ОСББ, без модернізації – а з іншого боку тих, хто обʼєдналися, модернізували будинок, зробити його більш енергоефективним. 

Я би не сказав, що це індивідуальна відповідальність у такому випадку. Якщо у вас є вузол обліку, то це вже не просто відповідальність, а ваші гроші, і ви сплачуєте за власний комфорт. 

 

Схожі статті