Енергоефективність Кращі практики

Державна програма “Енергодім”: підтримка міст та ініціативність мешканців

У цьогорічному Всеукраїнському Форумі ОСББ взяло участь чимало представників українських ОСББ. Хтось – як онлайн- або офлайн-глядачі, але дехто з голів правлінь поділилися власним досвідом як спікери та спікерки. 

Так, зокрема, у секції “Енергомодернізація житла. Державна програма “Енергодім”: підтримка міст та ініціативність мешканців” за модерації координаторки проєкту GIZ «Енергоефективний район Львова» Оксани Олійник – взяли участь Юлія Сабатюк, голова наглядової ради Фонду енергоефективності, Марта Стеців, технічна радниця Проєкту GIZ “Енергоефективний район Львова”, Тетяна Афанасьєва, управителька житловою нерухомістю зі Львова, Лариса Бойчук, голова правління ОСББ “Коновальця 2” (місто Чортків) та Валентина Трохименко, голова правління ОСББ “Земська 39” з міста Прилуки. 

Управбуд підготував на основі цієї секції декілька матеріалів, сьогодні пропонуємо вашій увазі перший із них. Ми підготувати до публікації розповіді Тетяни Афанасьєвої, Лариси Бойчук та Валентини Трохименко, тож подаємо їх від першої особи. 

 

Тетяна Афанасьєва: “Ми були одними із перших у нашому Сихові, хто почав утеплюватися”

 

Я б хотіла розказати сьогодні про чотири абсолютно різних будинки із абсолютно різними мешканцями, із абсолютно різними у своїх переконаннях щодо Фонду [енергоефективності], але які прийшли до фінального результату і отримали термомодернізовані будинки.

Першим є  мій будинок, у якому я проживаю і у 2016 році ми створили ОСББ. У 2018 році ми по програмі “теплого кредитування” його утеплили.

Ми були одними із перших у нашому Сихові, хто почав утеплюватися. Через виграшне місцеположення нас всі бачили. Звичайно, що почали підходити, цікавитись що до чого. Поруч був висотний будинок, яким я зараз управляю,але вони дуже довго носили ідею щодо утеплення фасаду будинку.

Цей будинок по програмі теплого кредитування утеплити було просто неможливо. Це було шалене навантаження на мешканців і ми чекали якоїсь програми, яка б нам змогла допомогти це зробити. І коли з’явився Фонд енергоефективності, ми почали думати про те, що дійсно цей будинок реально зробити енергоефективним.

Мешканці будинку за адресою проспект Червоної Калини 40, що створили ОСББ, наскільки хотіли цього, що минулого року ми прийняли рішення, що ми беремо участь у програмі “Енергодім”, а вже зараз завершуються будівельні роботи. Надалі буде повна верифікація до Нового Року.

Також є декілька будинків, на які ми подавали заявки разом із Проєктом GIZ. Було відібрано чотири будинки. Вони теж знаходиться поруч один від одного. Якщо ми говоримо про ОСББ “Червоної Калини 40”, то там мешканці бачили наш досвід та хотіли змін.  

А на вулиці Хоткевича, 20 треба було людей переконувати. Були “гладіолуси” які, звичайно ж, були противниками на перших етапах. Ну але голос молоді цього будинку все ж таки дав можливість подати заявку до Фонду і реалізувати цей проєкт. 

Звичайно, що це зовсім інша якість життя тих мешканців, які живуть в таких будинках, та зовсім інша ціна вашого житла. Та, ви платите кредит, але мої економічні розрахунки кажуть, що нічого не буває безкоштовно в нашому житті, але ця сума не впливає на сімейний бюджет.

Мені здається, що цей рух тільки набирає нових активістів та нових можливостей. Ми дякуємо Фонду за таку можливість, але є деякі прикрості. Зокрема, я вже направляла звернення до Фонду енергоефективності про збільшення можливості дати більше відсотків відшкодування.

 

Лариса Бойчук: “Завжди дуже важливо відвідувати навчальні заходи, щоб розуміти як потрібно модернізувати будинок” 

 

Я хочу розказати про свій будинок. Він в мене дуже старенький – рік забудови – 1960. У нас були проблеми, через які я і стала головою. Я хочу сказати, що я не знала, за що братися – в нас труби текли, проводка гнила, на четвертому поверсі цегла витягувалася… Я почала приходити до міськвиконкому та просити навчити таких, як я. 

Найпершим кроком ми замінили на сходових майданчиках вікна, встановили освітлення та датчики руху, поміняли водяні труби та відремонтували електрощитову. Це дало мешканцям розуміння, що ми щось робимо.

Зробивши свої перші кроки, я зрозуміла що це було найпростіше, а як зробити основне – це поміняти будинок, зробити його гарним?

У Чорткові проводилися програма співпраці в рамках ПРООН “Houses”. Я завжди була активним учасником усіх заходів. І коли у нас просили заповнити анкету, то я завжди писала, що нам треба відремонтувати будинок. Я не знала, як це зробити і розуміла, що мені треба великі кошти. А де ж їх взяти? З фінансовими доходами мешканців це було нереально. На презентації цієї програми наш мер обіцяв, що буде нам допомагати. Але він політик, тому він багато обіцяє, і не завжди це виконує.

Завжди дуже важливо відвідувати навчальні заходи, щоб розуміти як потрібно модернізувати будинок. Найважче було переконати мешканців. Я опускалася до рівня кожної людини, на якому вона могла мене зрозуміти. Не можу сказати, що у мене було багато однодумців, але у будинку жили малосвідомі громадяни, які постійно намагалися прихилити на свою сторону ту частину, що вагалася.

Коли я вирішила брати участь в програмі “Енергодім”, я запросила представників Фонду. Коли вони  приїхали та розказали про програму, то всі стояли у цілковитій тиші. Мешканці вже були готові, але цифри та авторитет точно поклав край сумнівам.

Ми провели аудит, він вартував нам 16 тисяч гривень, потім нам через дуже короткий термін повернули 11200. Це допомогло мешканцям, які одразу після підпису в документації хотіли побачити кругом будинку рух.

Мені було дуже важко озвучити, що за цей проект потрібно буде заплатити 3.9 млн гривень. Коли мені озвучили цю цифру, я кілька днів боялася її озвучити. Бо якщо б я  сказала, то або я не зможу вийти більше на вулицю, або зірвуть мені проєкт.

Коли ми вже подавали проєктно-кошторисну документацію, то вона нам обійшлася 52800 грн, з них нам фонд повернув 36900 грн. І це виходили невеликі кошти на кожну квартиру.

Найскладніше було знайти підрядника. Але я проявила свою наполегливість і підрядника знайшли. Ми повинні були приступили до роботи весною 2020 року, але  через коронавірус трошки відсунули початок робіт.

І потім ще була проблема – де взяти кошти. Ми взяли кредит, але для мешканців це слово – смертельний номер. Однак я знову ходила по квартирах та заспокоювала переполох.

Міська рада нам обіцяла відшкодовувати відсотки по кредиту. Вона їх відшкодувала перші 4 місяці, а потім була довга затримка і аж у жовтні цього року нам відшкодували ці кошти.

Отакий у нас позитивний досвід. Ну і хочу єдине сказати на завершення –  треба наголошувати мешканцями по всій Україні, що їхня власність – їхня особиста відповідальність.

 

Валентина Трохименко: “Після проведених заходів економія становила 45-50%  порівняно із сусідніми будинками”

 

Я хочу поділитися історією успіху свого будинку. У мене невеличка п’ятиповерхівка на 40 квартир, якій майже 40 років і до програми “Енергодім” ми майже два роки безрезультатно намагалися створити ОСББ.

Перед тим, як створити ОСББ, ми вже бачили проблеми – це жахливий стан підвального приміщення, горища, аварійний стан труб, холод у кутових квартирах, не усі вікна закривалися та часом взимку у під’їзді лежав сніг. 

Ми прийняли рішення взяти участь у програмі “Енергодім”. Що було найважче зробити? Це робота з людьми. Переконати людей, що це їм необхідно, та те, що нікому, окрім співвласників, цей дім не треба.

Багато підтримки надали регіональні консультанти IFC з проєкту Фонду енергоефективності і також представники ПРООН школи “Houses”, які неодноразово приїжджали до нас на збори і переконували мешканців, що, можливо, такого шансу не буде ніколи.  

На перших етапах все закінчувалося скандалами, але чим далі, тим краще проходила розмова зі співвласниками. Ми знайшли однодумців та активних мешканців будинку, які допомагали переконувати людей, що економією, яку отримаємо, ми зможемо виплачувати кредитні кошти.

Люди не довіряли владі, не вірили, що Фонд відшкодує нам такі великі кошти, дехто думав, що у них будуть квартири забирати. Але все ж таки ми всіма зусиллями змогли їх переконати і взяли участь в програмі.

Загальна вартість проєкту у нас становила 4,2 млн гривень. Ми встановили ІТП, замінили та ізолювали труби опалення і гарячого водопостачання, встановили балансування системи опалення. Також були замінені вікна та утеплений фасад.

Дуже переживали, що ми не отримуємо тієї економії,на яку сподівалися, але після проведених заходів економія становила 45-50% порівняно із сусідніми будинками.

Якщо трьохкімнатна квартира у сусідньому будинку мала вартість опалення 3600 у холодні місяці, то у нас  трьохкімнатна квартира платила за опалення 1800-1900 гривень.

Також особисто я вважаю, що найбільшим досягненням реалізації цього проєкту була зміна ставлення один до одного серед співвласників. Люди стали вітатися, вони почали більше спілкуватися. По закінченню проєкту вони організували суботники, доглядають клумби, та й взагалі, у них з’являється якесь бажання цікавитися проблемами будинку, та  по можливості, навіть самостійно їх вирішувати. Люди стали дружніми, і можна навіть сказати так, що вони стали й добрішими.

Якби не фонд, ми б не назбирали кошти на таку масштабну модернізацію. Нам повернули на сьогоднішній день близько трьох мільйонів гривень. Також нам допомагає обласна адміністрація – своєї програмою підтримки вона нам відшкодовує 10% ставки по кредиту.

Окрім того, наша міська влада також обіцяє відшкодувати 10% від вартості виконаних будівельно-монтажних робіт. А це для нашого ОСББ чотириста тисяч грн. Ми подали усі необхідні документи на відшкодування і сподіваємося, що кошти скоро будуть повернені.

Схожі статті