Управбуд опублікував уже чимало матеріалів про те, як саме співвласники можуть покращити життя у своєму багатоквартирному будинку. Але нерідко так буває, що самоорганізовані співвласники, які створили ОСББ у своєму будинку та запровадили зміни на краще, вже не можуть зупинитися і продовжують змінювати світ навколо себе. Саме тому ми вирішили розповісти вам про ще один спосіб об’єднання зусиль із сусідами – створення органу самоорганізації населення (ОСН).
Буває, що ці два поняття – орган самоорганізації населення (ОСН) та об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – плутають між собою. Багатьох турбує питання – навіщо створювати ОСББ, якщо вже створено ОСН? Причина таких запитань криється у нерозумінні значення цих двох понять та основних функцій цих об’єднань. Про те, що таке ОСББ та для чого необхідно створювати його у будинку ми радимо подивитися у нашому відео. А от щодо ОСН варто поговорити детальніше.
Законодавство щодо органів самоорганізації населення
Порядок створення та особливості діяльності органів самоорганізації населення визначають два закони – “Про органи самоорганізації населення” (надалі – закон Про ОСН) та “Про місцеве самоврядування”. Відповідно до цих законів органи самоорганізації населення – це представницькі органи, які створюють жителі села, селища, міста або його частин для вирішення важливих для них питань місцевого значення.
Це значить, що за допомогою ОСН мешканці можуть безпосередньо впливати на те, що відбувається у їхньому населеному пункті. Однак через ОСН не можна здійснювати управління будинком – для цього необхідно створювати ОСББ або залучати управителя.
Відповідно до ст. 14 Закону Про ОСН при створенні органу самоорганізації його учасники отримають доволі багато повноважень. Зокрема, вони зможуть представляти разом з депутатами інтереси жителів будинку, вулиці, мікрорайону, села, селища, міста у відповідній місцевій раді та її органах, місцевих органах виконавчої влади, організовувати різноманітні заходи тощо. Також ОСН дає можливість здійснювати контроль за якістю житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у будинках ремонтних робіт. Утім, важливо пам’ятати, що контроль за утриманням багатоквартирного будинку та виконання в ньому ремонтних робіт покладається в першу чергу на його співвласників, тож саме вони мають забезпечувати належний стан свого будинку.
Один з позитивних моментів діяльності ОСН полягає в тому, що для виконання своїх повноважень він може отримувати від місцевої ради гроші, які дадуть можливість реалізовувати значно більше корисних справ.
Які існують ОСН-и?
Залежно від території, на яку будуть поширюватися функції ОСН, виділяють:
- сільський, селищний комітет – діє в межах території села, селища;
- вуличний, квартальний комітет – діє в межах території кварталу, кількох, однієї або частини вулиці з прилеглими провулками у приватному секторі;
- комітет мікрорайону – діє в межах території окремого мікрорайону в містах;
- будинковий комітет – діє в межах будинку (кількох будинків);
- комітет району в місті – діє в межах одного або кількох районів у місті.
Відповідно, створюючи ОСН ви маєте вирішити, чиї інтереси ви представлятимете. Якщо вас цікавлять тільки інтереси жителів вашого будинку, варто зупинитися на будинковому комітеті. Якщо ж ви хочете впливати на те, що відбувається у вашому мікрорайоні – сміливо створюйте комітет мікрорайону.
Для того, щоб створити один з таких комітетів, вам необхідно набрати достатню кількість голосів – мають проголосувати понад 50% осіб, місце проживання яких зареєстроване в межах відповідної території. Тобто, повертаючись до створення будинкового комітету – для його створення необхідно, щоб “за” проголосували понад 50% осіб, які мають “прописку” в цьому будинку. Але збору голосів недостатньо, після цього дозвіл на створення ОСН має надати місцева рада.
ОСББ та ОСН: в чому ж найсуттєвірша різниця?
То для чого ж, зрештою, створювати ОСН?
- для того, щоб контролювати роботу органів місцевого самоврядування;
- долучатися до розробки місцевих програм;
- залучати населення до благоустрою та озеленення території;
- контролювати як надаються житлово-комунальні послуги;
- організовувати допомогу людям похилого віку та малозабезпеченим тощо.
Таким чином, орган самоорганізації населення створюється саме для того, щоб контролювати діяльність місцевої влади та реалізовувати корисні ініціативи у своєму місті або селі. В свою чергу, ОСББ створюється для того, щоб здійснювати управління багатоквартирним будинком. Тобто, повноваження ОСББ обмежуються конкретною багатоповерхівкою – здійсненням її утримання, поточного, капітального ремонтів та реалізації інших робіт.
Що ж до ОСН, то його повноваження виходять за межі будинку – за його допомогою можна реалізувати корисні ініціативи у своєму місті та побудувати діалог з місцевою радою. До речі, строк повноважень ОСН дорівнює строку повноважень ради. Потім його необхідно створювати наново.
Для досягнення найвищої ефективності ми радимо створювати ОСББ для забезпечення належного утримання будинку, а ОСН – для контролю за роботою міської влади. В будь-якому випадку, сила завжди в єдності: як з ОСББ, так і з ОСН досягти результатів можна тільки об’єднавши своїх сусідів.
У наступних матеріалах Управбуд розповість про те, як створити орган самоорганізації населення та правильно побудувати його роботу. Слідкуйте за оновленнями сайту.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом