Відносини зі співвласниками Управління

Переваги та недоліки роботи управителя з будинками з ОСББ та без ОСББ

Часто можна почути від співвласників: «Ми хочемо, щоб наш будинок обслуговувала якась чесна управляюча компанія, або вправний управитель, але створювати ОСББ ми не хочемо». Це – нормальна ситуація, адже часто для співвласників важливіший інтерес забезпечити якісне управління меншими зусиллями, аніж повний контроль фінансів або реалізація дуже специфічної власної стратегії розвитку будинку.
Як же це стосується управителя? Якщо ви зареєстровані як ФОП або створили управляючу компанію, ви можете стати управителем і для будинку без ОСББ (управителем – в значенні Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків»).

Управителя в будинку без ОСББ обирають на зборах співвласників та оформляють доручення на підписання «Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком». Переваги та недоліки кожної категорії будинків з точки зору власного бізнесу з їхнього обслуговування, наведені в інфографіці внизу.

Як бачите, з ОСББ працювати простіше, проте ринок цей поки що менший, оскільки ОСББ часто забезпечують собі необхідні послуги самостійно.

Часто роботою з підрядниками керує сам голова ОСББ, або послуги надають штатні працівники ОСББ: бухгалтер, прибиральниця, двірник, а у великих будинках можуть бути ще слюсар та електрик. І якщо в такому будинку система обслуговування добре налагоджена, то співвласники не шукатимуть менеджера або управителя.

Тому цікавою перспективою для вашого бізнесу може бути визначення будинку, де ОСББ ще не створено. Такий будинок потребуватиме вашого досвіду у його створенні та функцій менеджера або навіть управителя. Тоді новообраний голова правління новоствореного ОСББ зможе передати вам як професіоналу найбільш складну та відповідальну роботу – обслуговування будинку. Бо як свідчить досвід: головна причина зволікання зі створенням ОСББ – брак бажаючих в подальшому
займатися управлінням будинку.

Часто бачимо ситуацію, коли створенням ОСББ в будинку займається одна людина, і в подальшому вона очолює правління ОСББ. Можливо ви – саме такий голова правління, який колись переважну частину роботи виконував сам. Проте одна справа – наведення ладу у власному будинку, інакша – допомогти створити ОСББ в іншому будинку.

Слід усвідомлювати кінцеву бізнес-мету: адже, допомагаючи іншому будинку, ви витрачаєте свій час, протягом якого ви б могли працювати за гроші (або провести його з рідними).

Загалом, допомагати у створенні ОСББ у інших будинках доцільно, якщо у подальшому вас наймуть як менеджера/управителя і ви отримаєте за це винагороду. Такі питання краще обговорити перед початком робіт зі створення та реєстрації ОСББ. Підприємницька діяльність передбачає справедливу монетизацію вашого унікального досвіду, особливо, якщо ви маєте досвід створення кількох ОСББ.  Практика свідчить, що до створення ОСББ краще залучати ініціативну групу, яка у майбутньому стане його правлінням.

Микола Ільїнов, експерт з фінансових питань, управитель багатоквартирного будинку 

Схожі статті