У попередніх матеріалах Управбуду ми наводили багато аргументів, чому успішний голова правління ОСББ може спробувати розширити свою діяльність на інші будинки, а згодом – створити власний бізнес. Але сьогодні хочемо поговорити про інший бік цього питання та розглянути випадки, коли точно не варто розпочинати власний бізнес у сфері управління багатоквартирними будинками.
Будь-який бізнес – це підприємницька діяльність, яка пов’язана з певним ризиком. На старті бізнесу неможливо отримати гарантії того, що цей бізнес неодмінно буде успішним. Але чітка стратегія та розуміння того, навіщо вам потрібен цей бізнес, можуть значно збільшити ваші шанси на успіх.
Утім, навіть маючи все це, не кожна людина може бути підприємцем. Саме тому, ми виділили 5 випадків, коли краще не розпочинати бізнес у сфері управління багатоквартирними будинками, які радимо взяти до уваги. Варто зазначити, що це особиста думка авторки, сформована за результатами власної підприємницької діяльності та спостереження за підприємцями, які працюють у сфері управління житлом. Закликаємо ознайомитися і з іншими матеріалами Управбуду на цю тему, а також завжди критично опрацьовувати подібну інформацію, “приміряючи” її на ваш власний досвід.
Ви ще не маєте досвіду управління багатоквартирними будинками
У нашій сфері поширені думки, що оскільки ринок у сфері управління будинками тільки формується і є великий запит на якісні послуги, створення управляючої компанії може бути дуже прибутковим. І так, це дійсно може бути прибутковим. Але якщо керівництво та ключові особи управляючої компанії не будуть розуміти, які нюанси є в цій сфері, скоріше за все розвиток такого бізнесу буде доволі складним і не одразу успішним.
Тому якщо ви маєте інвестиції для створення компанії і хочете розвивати бізнес саме в цій сфері, залучіть консультантів, які мають великий досвід управління будинками і зможуть зорієнтувати вас по ключовим нюансам, які необхідно враховувати. Це не буде гарантією успішності бізнесу, але дозволить уникнути очевидних помилок, розуміння яких приходить з досвідом.
2. Ви не маєте плану розвитку своєї діяльності та розуміння, як встигати робити більше
Доволі часто про повноцінний бізнес у сфері управління багатоквартирними будинками замислюються досвідчені голови правлінь вже декількох ОСББ, які мають успішний досвід управління будинками. І саме досвідчені управлінці мають всі шанси створити стабільний та доволі прибутковий бізнес в цій сфері.
Але є нюанси. Власний бізнес – це дуже відповідальний проект, який потребує чіткого розуміння того, чому, як і навіщо ви будете вести свою діяльність. На початку створення бізнесу важливо продумувати стратегію його розвитку, аналізувати ключових конкурентів, оцінювати свої сильні та слабкі сторони, а також формувати свою унікальну пропозицію, яка буде відрізняти вас від інших компаній, які вже працюють у цій сфері.
До речі, багато корисних порад зі створення та розвитку власного бізнесу ви можете отримати під час проходження Бізнес-школи та навчального курсу Управління багатоквартирними будинками, як власний бізнес, анонси яких невдовзі будуть на нашому інформаційному ресурсі. Тому слідкуйте за анонсами Управбуду!
3. У вас немає команди підрядників та/або працівників, яких ви можете залучати до роботи
Коли ми говоримо про бізнес, то маємо на увазі розширення діяльності. А це значить, що вам треба одразу розуміти, за рахунок яких ресурсів ви будете готові надавати більше послуг. На старті найпевніше вам не буде потрібен власний найманий персонал, але обов’язково знадобляться корисні контакти різних підрядних організацій, у якості послуг яких ви впевнені і зможете залучати їх до управління будинками нових клієнтів.
Важливо пам’ятати, що якість послуг, які надають залучені вами особи, впливатиме в першу чергу на вашу репутацію, тому без впевненості у якості послуг відповідних осіб або організацій вам доведеться витратити більше часу для контролю їхньої роботи.
4. Ви не готові займатися цією діяльністю як основною, а поєднуєте її з іншою, основною роботою
Будь-який бізнес потребує великої уваги, особливо коли він тільки розпочинається. Голови правлінь ОСББ дуже часто поєднують цю діяльність із іншою, яка забезпечує стабільний дохід родині. Тому якщо у вас є інша робота, яка для вас є пріоритетнішою зараз, і ви не готові приділяти весь свій час та увагу власному бізнесу, то краще спочатку завершити свої відносини на основній роботі і після цього переходити до розвитку власної справи. Або ж, якщо ви все ж таки вирішуєте спробувати розвивати власний бізнес поряд з іншою роботою, будьте готові, що результати будуть не такими швидкими, як вам того хотілося б.
5. Ви починаєте свій бізнес не тому, що ви цього хочете, а тому, що цього хочуть інші
Це, напевне, найважливіший пункт у розмові про те, чому голові правління ОСББ або іншому фахівцеві у сфері управління житлом не варто розпочинати власний бізнес.
Бувають випадки, коли успішний голова правління ОСББ працює з декількома будинками і отримує гарні результати, при цьому для нього найважливішим є задоволення від своєї роботи. В той же час, його родичі та оточуючі наполягають на тому, що з таким досвідом він має створити власний бізнес в цій сфері.
Однак багато чого залежить від характеру, мотивації людини. В таких ситуаціях важливо прислухатися до себе, а не до інших. Варто усвідомлювати, що бізнес у цій сфері може приносити значно більше коштів, ніж цей голова правління отримує на поточному етапі. Однак якщо бізнес не стане “роботою до душі”, то дуже швидко такому підприємцю захочеться припинити займатися цією діяльністю й повернутися до зрозумілої, комфортної ситуації. Створення та розвиток бізнесу – це завжди вихід із зони комфорту, варто це усвідомлювати.
Існує таке неписане правило: бізнес буде успішним, коли ця діяльність надихає людину-засновника, коли в нього є ідеї і палають очі під час розмов про сферу його власної справи, наприклад – управління будинками. Не усім людям потрібно мати власний бізнес. Можна бути дуже успішним найманим працівником і пишатися цим.
У створенні власного бізнесу немає нічого неможливого. Це новий рівень професійної діяльності, новий рівень прибутків, ставлення до вас рідних та оточуючих, новий соціальний статус. Однак тут є й ризики, протиставити яким можна особисте захоплення, раціональність, глибоке розуміння ситуації та наполегливе навчання й особисте зростання. Далеко не всі спроможні на такий цілеспрямований розвиток – але ми в Управбуді віримо, що саме ви – спроможні. Тож ця стаття, зрештою, – не для вас.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом