Нині в Україні набирає обертів масштабна термомодернізації багатоквартирних будинків. Вже кілька років активно працює спеціально створена для сприяння впровадженню енергоефективних рішень установа – Фонд енергоефективності. І кількість успішних проєктів, втілених за допомогою Фонду, росте щомісяця.
Пропонуємо вашій увазі відео-ролик про ОСББ з Волинської області, які на власному досвіді переконалися у вигоді від енергомодернізації
Волинь – лідер енергомодернізації житла в Україні
ОСББ Волині взялися за енергомодернізацію житлового фонду найзаповзятіше, якщо порівнювати з рештою України. Станом на другу половину листопада 2021 року з усіх 838 заявок від ОСББ, що надійшли до Фонду енергоефективності, 146, а отже – понад 17% – були саме з Волині.
Нині Фонд енергоефективності готовий допомогти в енергомодернізації будинку кожному ОСББ в Україні. Не дивиною є тенденція, коли в багатоквартирних будинках і створюють об’єднання співвласників спеціально для того, щоб взяти участь у програмах з енергомодернізації.
Один із прикладів цієї тенденції ОСББ “Гулака-Артемовського, 15а” із Луцька. Голова правління цього ОСББ, Зоя Назаренко розповідає: “З ЖЕКом ми отримали просто прах, а не будинок. У нас валилася стіна одна. Перше, що ми зробили, це зареєструвалися 1 січня 2020 року як ОСББ. 8 лютого в нас уже були збори, і ми вирішили робити енергоаудит. Далі, наступний крок, це коли об’єднання розробляє проєктно-кошторисну документацію і проводить всю експертизу. Уже проєктанти чітко визначають, проводять необхідні заміри і роблять технічні рішення.”
Зоя Назаренко, голова правління ОСББ “Гулака-Артемовського, 15а”
Програма Фонду енергоефективності спрямована саме на те, щоб модернізувати старі будинки. “Ми говоримо про будинки, яким 30, 40, 50 і більше років. Відповідно, ми маємо будинки, які споживають дуже багато тепла, не менше половини з нього вони витрачають даремно, бо гріють вулиці через діряві стіни, через дірявий дах, через розбалансовану систему опалення в будівлі. Тому програми, які направлені на те, щоб зменшити залежність від енергоносіїв, щоб модернізувати будівлі, дуже актуальні”, – стверджує Петро Лавринюк, регіональний консультант з енергоефективності у Волинській області.
Якісна термомодернізація – справа довіри, партнерства та досвіду
Водночас, одна з важливих задач Фонду – не допустити неякісної модернізації, попіклуватися про те, щоб ремонт приніс дійсно високий результат: “Фонд енергоефективності є певним модератором модернізації житлових будинків. Він же виставив правила гри, по яких повинна відбуватись якісна енергомодернізація”, – коментує Мар’ян Любунь, провідний технічний консультант Західного регіону Caparol Ukraine.
Водночас, Фонд енергоефективності не вказує співвласникам на підрядників, він вказує на вимоги до матеріалів і до робіт, які мають відповідати державним будівельним нормам. ОСББ самостійно вибирає підрядників, звичайно, користуючись критеріями якості й ціни. Однак не лише ними – є й ціла низка додаткових факторів, наприклад – доведений досвід використання матеріалів та гарантія.
Андрій Король, комерційний директор Caparol Ukraine розповів, що концерн має 125-річну історію. “В Україні це дещо менша присутність, але це шалений досвід на ринку матеріалів та рішень, які захищають, декорують і зберігають будівлі і приміщення. Досить вимогливо підходимо до вибору партнерів в Україні, навчаємо їх, і звичайно, ми даємо досить серйозну гарантію на фасадні рішення. Ми маємо з нашими партнерами реалізовувати програму теромодернізації саме в класі фасадного утеплення. При цьому активно співпрацюємо з Фондом енергоефективності”, – стверджує він.
Андрій Король, комерційний директор Caparol Ukraine
У свою чергу, один із партнерів компанії – Андрій Ковальчук, керівник ПП “Дім фасадів” розповідає, що з системами компанії Caparol у компанії знайомі давно: “Працюємо з ними вже більше 10 років. Знаємо їхні рішення, допомогу технічну. Маємо досвід навчання в Берліні по системі Caparol”, – пояснює він причини тривалої та плідної співпраці.
Саме “Дім фасадів” здійснив термомодерізацію будинку по вулиці Гулака-Артемовського, 15а у Луцьку. Це була складна, однак – цілком успішно виконана задача. “Будинок є непростий, складний, старої побудови, з білої цегли. Виконана робота по стягненню стін, виконуємо роботи по утепленню, по теплому монтажу вікон з нашим партнером Caparol”, – розповів Андрій Ковальчук.
І тепер Зоя Назаренко стверджує, що рішення про термомодернізацію будинку було абсолютно правильним: “У минулому році ми платили майже по 40 грн за метр квадратний площі за опалення. Цього ж року за один місяць ми платили 18,9 грн, за інший 23,4 грн.. На половину в нас зменшилась платіжка за опалення. При тому всьому, що опалення по місту також подорожчало. Люди платили, у яких нема ІТП і не утеплений будинок, по 50 грн. за метр квадратний. Ні однієї секунди я не пошкодувала, що я пішла у Фонд енергоефективності, і хто ще роздумує – я вам кажу, беріть документи і біжіть туди”.
Іще одна успішна термомодернізація на рахунку компанії “Дім фасадів” – для ОСББ “Довіра” з міста Нововолинська. Компанія “Дім фасадів” зробила повну реконструкцію цього будинку системою утеплення Caparol. “Він утеплений пінопластом з обрамленнями вати, клеями, ґрунтами, кварц-ґрунтом, все це – система Caparol”, – коментує Андрій Ковальчук.
У свою чергу Олена Іванівна, мешканка модернізованого будинку ОСББ “Довіра” розповідає про минуле свого будинку: “Старий будинок, побудований ще десь у 50-му році. Держава перекривала нам дах шифером двічі, і воно текло. Обдертий будинок був, цвіль в кутніх квартирах, двері були такі дерев’яні…”
Зараз вона так коментує позитивні зміни: “В основному тепло в квартирі стало так, 21 градус. У мене ніколи такого не було, якщо 17, то добре”.
Мар’ян Любунь так пояснює комплексність рішень від Caparol Ukraine, одну з важливих переваг цих матеріалів: “Для ринку України ми ввели 3 основні системи, які вже є сертифікованими, по яких працює Фонд енергоефективності. Це дає можливість нашим клієнтам не займатись підбором певних параметрів окремих матеріалів, а працювати уже в комплексному стандартному рішенні.
Зокрема, ми пропонуємо систему CAPATECT STANDART , яка має ефективний термін експлуатації не менше 25 років. Системи з подовженим умовним терміном експлуатації, таким як CAPATECT CLASSIC , де цей термін складає не менше 30 років, і преміального сегменту, де цей термін складає не менше 50 років. Усі ці системи беруть участь у Програмі “Енергодім” Фонду енергоефективності.”
Комплексні рішення від Caparol Ukraine вже здавна стали привабливим продуктом на українському ринку термомодернізації. “Це цілий набір компонентів: сухі будівельні суміші, суміші для приклеювання і армування. Звичайно, що в нас є партнери на ринку, які допомагають нам з додатковими компонентами, такі як сам утеплювач у тому числі для ОСББ, для приватних будинків. Але наше головне завдання, наша головна позиція – система має бути цілісною”, – стверджує Андрій Король.
Крім економії та комфорту – привабливий зовнішній вигляд будинків з Caparol
Однак будинки повинні не лише бути теплими та комфортними, але й приваблювати. Досвідчені виробники довели, що відтінки можуть бути стабільними і стійкими до забруднень. Кольоровий фасад, підтримуючи чистоту будинку, захищає його від цвілі та грибка.
Так вважає й Юлія Рогожина, керівниця Студії архітектури і дизайну Domum Group, задоволена партнерством із Caparol Ukraine:
“На сьогодні ми не ставимо перед головами ОСББ чи інших замовників якоїсь лінійки виробів, серед яких вони повинні вибирати. Але є саме ті підрядники, з якими ми хотіли би працювати надалі, оскільки від них найлегше отримати необхідну інформацію стосовно вартості матеріалів, сертифікатів, кількості витрачених матеріалів, які потрібні для реалізації того чи іншого фасаду. Найзручніше на сьогодні нам працювати дійсно з Caparol”, – стверджує вона.
“Кольорові рішення ми намагаємось брати від побажань замовника, чи лежить у нього душа, чи не лежить. Якісь пропозиції попередні ми можемо запропонувати, але все ж таки відштовхуємося від початкового завдання”, – додає Юлія Рогожина.
Зоя Назаренко також зважає на естетичну складову термомодернізації свого будинку: “Уже коли підбиралися кольори будинку, то ми зібрали правління, бо всіх мешканців не задовільнити, і треба було би тоді в полоску будинок фарбувати, щоб усі кольори були доступні. Але більшістю голосів правління ми затвердили ці кольори, вибрали, і ось такий маємо будинок”, – говорить вона.
Мирослав Постернак, менеджер з проєктних продажів Caparol Ukraine пояснює, чому справа підбору та забезпечення кольору – далеко не проста, тож її варто доручати професіоналам: “Людина підбирає колір, продавець-консультант може затонувати цю продукцію у відповідний колір, проходить контроль, ми робимо різного роду викраси. Ми бачимо один об’єкт, і тут викраси показують збіг. За це ми несемо відповідальність і в цьому сервіс”.
Менеджер Caparol Ukraine додає: “У нас більше 3000 фасадних кольорів, які представлені. Тобто різноманітна кольорова гама, від світло-темних до холодних кольорів. Відповідно для деяких будинків ми можемо пропонувати холодні відтінки, темні, більше теплі, сильно яскраві… Також є кольорове рішення для цокольних частин будинків, що мають високе навантаження, це може використовуватись у під’їздах, на цоколях, у прибудинкових територіях, прохідних зонах.”
А останніми роками в Україні набирає популярності створення на стінах будинків розкішних та привабливих муралів. Саме такий мурал, створений фарбами Caparol, ПП “Дім фасадів” подарувало ОСББ “Гулака-Артемовського, 15а” у Луцьку.
Цей подарунок належно оцінили не лише мешканці будинку, але й усі лучани. Голова правління цього ОСББ Зоя Назаренко це неодноразово помічала: “Ходять люди, селфі роблять, фотографуються тут. Тут буде написано, хто це, і що це, і всі можуть почитати, на якій вулиці, якого знаменитого композитора [Гулака-Артемовського] вони проживають. Ми вже підбирали кольори, щоб у поєднанні з будинком гарно дивилося”, – говорить вона.
Дмитро Мусієвський, начальник відділу продажів західного регіону Caparol Ukraine відзначає, що концерн дбає про вирішення різних проблем, щодо яких існує запит на ринку: “Бренд Caparol представляє системні рішення продуктів не тільки в сфері систем утеплення, а і з вирішення надзвичайної кількості інших проблем. Тому ми в певні періоди робим зріз наших успішних проєктів, якими ми гордимося, і це є збірка, котра називається “Творимо історію разом”, котра включає дуже багато таких важливих для нас і мешканців нашої країни об’єктів.”
У свою чергу Андрій Король, комерційний директор Caparol Ukraine, наголошує на важливості продовження активної термомодернізації будівель в Україні.
“Питання термомодернізації будівель і приміщень є для України одним із стратегічних питань, тому що це стосується споживань енергоресурсів, які здебільшого ми закуповуємо, і, відповідно, ефективне їх використання – це достатньо серйозний крок у розвитку країни і в спрямуванні грошей у більш перспективні сфери розвитку економіки”, – підсумовує він.