Антикризові практики

Карантин із користю: практичні поради для порятунку вашого будинку

Загроза поширення коронавірусної хвороби Covid-19 та пов’язаний із нею карантин ставлять перед нами нові виклики, які потребують нестандартних рішень. Сидіти вдома, працювати дистанційно, проводити більше часу з дітьми і займатися самоосвітою – важливі поради для нинішнього часу. Однак і їх можна доречно доповнити. Вимушений карантин, можливо, найкращий час, аби скоординувати з сусідами зусилля – спершу щоб допомогти тим, хто зараз вкрай цього потребує. А згодом – щоби спільними зусиллями допомагати розвитку вашого багатоквартирного будинку. 

Управбуд підготував низку конкретних кроків, які ви можете зробити уже сьогодні, щоб після карантину з гордістю усвідомити, що цей час ви не згаяли дарма, а навпаки, заклали міцний фундамент поліпшення комфорту у вашій оселі, зменшення сум у платіжках та налагодження стосунків із сусідами.

Створіть сусідський чат 

Скількох сусідів ви знаєте особисто? Впевнені, що небагатьох. І це нормальна ситуація, адже всі ми зайняті люди й не маємо аж так багато часу та приводів, щоб спілкуватися з кожним, хто живе в нашому домі. Однак бути в курсі справ свого будинку — також цілком нормально, і для цього не потрібно збирати інформацію по крупинках або набридати управляючій компанії. Достатньо створити сусідський чат (іще його називають “будинковим”) та домовитися про правила спілкування. 

Ви здивуєтеся, скільки зараз функціонує активних сусідських чатів! Цілком можливо, що ними активно користуються для координації зусиль одразу в декількох будинках у вашому районі. Якщо його й досі немає у вашій багатоповерхівці це варто виправити. 

По-перше, оберіть месенджер, в якому будете створювати чат. Зазвичай для такий цілей можна порадити Viber, однак дехто обирає Telegram або інші месенджери. Дещо докладніше про це – у статті на Управбуді.

По-друге, створюйте чат із сусідами, з якими й так активно спілкуєтеся та разом розробіть правила користування чатом. Докладніше про такі правила у цій статті. З часом, коли в чаті буде значно більше співвласників вашого багатоквартирного будинку, ці правила можна відкоригувати, аби вони влаштовували всіх. 

По-третє, запропонуйте усім, кого вже додали до чату, додати контакти інших знайомих їм сусідів. А оголошення про створення чату із короткими правилами користування роздрукуйте та розвісьте у всіх під’їздах будинку, на дошках оголошень. Так до вашого чату зможуть приєднатися усі бажаючі. 

В чаті ви зможете обговорювати усі тактичні і стратегічні питання, які стосуються вашого спільного дому. Там ви з’ясуєте, чи всіх влаштовує управляюча компанія, її тарифи та якість послуг. Крім того, зможете порадитися із сусідами щодо того, що у вашому будинку варто змінити у першу чергу, а що запланувати на найближчі роки. А також обговорити питання щодо створення ОСББ та енергомодернізації будинку. Але почати можете із найбільш насущного протидії коронавірусу й допомоги сусідам. 

Дізнайтеся, як протидіють коронавірусу у вашому домі, і запропонуйте допомогу  

Ми вже писали про те, що в Україні не існує єдиної стратегії протидії поширенню коронавірусної хвороби в багатоквартирних будинках. Наприклад, у Запоріжжі всіх, хто має стосунок до утримання будинків, зобов’язують їх щодня дезінфікувати. Але є й міста, де в багатоквартирних будинках взагалі не проводиться жодних протикоронавірусних заходів місто не виділяє на це коштів, а самі мешканці не надто цікавляться такими питаннями. 

Варто брати ситуацію у свої руки і вже сьогодні дізнатися, чи вживаються якісь заходи у вашому будинку, а якщо ні то чому. Причиною може бути нестача коштів на спецзасоби чи засоби захисту для працівників або ж бойкотування додаткових заходів на рівні управляючої компанії чи навіть окремих працівників. З’ясувавши ситуацію – обговоріть її з сусідами в будинковому чаті та приймайте спільні рішення. Можливо, варто буде поставити питання щодо частішого вологого прибирання чи провітрювання перед управляючою компанією. Або власноруч наклеїти попереджувальну стрічку перед ліфтом на першому поверсі. Більше про варіанти протидії поширенню коронавірусу в будинку читайте у нашій статті. Впевнені, що деякі з них згодяться й для вашого будинку. 

Допомагайте спільно з сусідами мешканцям вашого будинку, які цього потребують

Часто доводиться чути, що створення ОСББ у багатоповерхівках бойкотують літні люди, які загалом схильні більше противитися змінам та не надто довіряють сусідам. Карантин – час, коли варто довести скептикам, що об’єднання – це благо, а не загроза. В зоні ризику зараження коронавірусом саме літні, малозахищені люди. Допомагаючи разом із сусідами цим людям у скруті, ви зробите гігантський крок назустріч до процвітання вашого будинку. 

З’ясуйте, хто саме потребує допомоги у вашому під’їзді чи будинку. Це можна зробити, запитавши у сусідів в будинковому чаті, в управляючої компанії або ж вивісивши відповідне оголошення на дошці оголошень у під’їзді. Зв’яжіться з цими людьми, дізнайтеся про їхні потреби. Можливо, цим людям потрібна доставка товарів першої необхідності, бо вони остерігаються зайвий раз виходити до магазину. Можливо, їм бракує коштів на необхідні ліки або на продукти. 

Ви можете скласти перелік таких потреб та спільно із сусідами скоординувати конкретні дії. Всі разом можете зібрати кошти, продукти або ліки, хтось може організувати доставку з найближчого магазину власним авто. Також можете пошукати актуальні для вашого міста благодійні програми допомоги малозахищеним людям. Для прикладу, в Києві діє Єдиний координаційний центр при КМДА, що вже доставив киянам близько 10 тисяч продуктових наборів першої необхідності. Зв’яжіться з такою ініціативою і розкажіть про ваших сусідів, які потребують допомоги. 

Дізнавайтеся більше про те, як управляти вашим багатоквартирним будинком 

Чимало з нас взагалі не задумується над тим, хто і як управляє нашим будинком, хто забезпечує елементарні послуги з його утримання. Зазвичай нам достатньо того, що сміття регулярно вивозять, у під’їздах часом миють підлогу, а труби в підвалах більш-менш оперативно латають. Однак така ситуація не триватиме довго: реформа ЖКГ в Україні йде до того, що мешканці кожного будинку мусять визначитися щодо форми управління їхньою спільною оселею вже в найближчі місяці. 

Радимо витратити трохи більше ніж годину свого карантинного часу й переглянути всі лекції безкоштовного навчального курсу “Ваш багатоквартирний будинок: хто і як має ним управляти”. З нього ви отримаєте необхідний мінімум знань щодо того, як можна налагодити управління вашим будинком та змінити його на краще. Спойлер: часом для цього потрібне просто бажання і трохи часу, а зовсім не астрономічні кошти. 

Зберіть ініціативну групу для створення ОСББ та запустіть процес 

Про переваги створення ОСББ написано й розказано вже стільки, що не помітити цієї інформації практично неможливо. З цього відео ви зможете дізнатися про ключові з-поміж таких переваг. І попри те, що в багатьох виникають сумніви щодо того, чи можна взагалі створити ОСББ під час карантину, в цій статті ми не лише доводимо, що це можливо, а й даємо послідовність дій ініціативної групи для створення об’єднання співвласників. 

Для створення ОСББ потрібна ініціативна група. Її можуть утворити не менше трьох власників квартир і/або нежитлових приміщень будинку. Запропонуйте тему створення ОСББ для обговорення в будинковому чаті цілком можливо, що вашу ініціативу підхоплять інші. 

Якщо знайдуться скептики буде тема для відвертої сусідської розмови. Головне, що варто запам’ятати: більшість противників ОСББ вірять у міфи й не мають реальних доказів серйозних недоліків створення об’єднання. А розвінчати такі міфи справа цілком посильна, якщо в перевагах ОСББ ви вже переконалися самі. Наприклад, інформація, що мешканці будинку з ОСББ не отримують субсидій, це яскравий приклад подібного міфу, і його дуже легко спростувати. 

Дізнайтеся про програми енергомодернізації, доступні для вашого будинку 

Одна з найочевидніших переваг створення об’єднання співвласників це можливість енергетичної модернізації будинку за програмами співфінансування. Простіше кажучи, центральна та місцева влада в Україні активно допомагає ОСББ провести ремонти в будинках, метою яких є скорочення енергоспоживання (а часом – запобігання реальній небезпеці колапсу в домі), беручи на себе значну частину витрат. До 70% у випадку з програмою “Енергодім” Фонду енергоефективності. Буває, що частка фінансової участі співвласників будинку в його енергомодернізації складає всього 10-20%, але це – за умови одночасного залучення коштів одразу з декількох програм.

А от економія на споживанні тепла й електроенергії може скласти до 50% і більше саме настільки можуть зменшитися суми у ваших платіжках. Точно про це скажуть фахівці-енергоаудитори після енергетичного аудиту вашого будинку. Контакти більшості з них ви знайдете на інтерактивній мапі. 

Що раніше ви дізнаєтеся про те, які програми співфінансування енергоефективних заходів доступні у вашому місті, то раніше зможете перейти до активних дій: створити ОСББ, переконати сусідів скористатися програмою Фонду енергоефективності та іншими, оформити всі необхідні документи й залучити фахівців. В Україні існують тисячі прикладів успішної реалізації таких заходів. Один із найсвіжіших із Новояворівська на Львівщині. Тож дізнавайтеся про ці можливості під час карантину і рухайтеся разом із сусідами до кращого майбутнього вашого будинку.  

Схожі статті